До края на годината трябва да бъде направена законодателна промяна, която да даде дефиницията за енергийна бедност, за да няма помощи на калпак.
Това заяви пред Българското национално радио вицепремиерът по европейските фондове Атанас Пеканов.
“Много важна тема е темата за енергийната дейност. От години експертите по цял свят спорят. При нас е особено важно, защото изключително много хора спадат в тази категория и е много важно това да се случи, за да забравим тези компенсации на калпак. Трябва да имаме възможност да таргетираме тези помощи. Чрез дефиницията ще решим на кого да се помогне и на кого няма да се помогне”, уточни Пеканов.
По думите му страната ни е с най-голям брой енергийно бедни в Европа. Преди дни излезе проучване, според което 40% от българите се притесняват дали ще могат да платят битовите си сметки.
По темата за Зелената сделка и енергийния преход Атанас Пеканов подчерта:
"По отношение на въглищата ще трябва да се борим може би за преосмисляне. Миналата година европейският подход беше – използвайте газа за транзитно гориво, за да преминете от въглища към нещо малко по-чисто, след което да преминете към ВЕИ. Сега ще трябва да обърнем логиката. Ще трябва да използваме националния ресурс – въглищата, в периода докато постигнем Зелената сделка. Дългосрочно не можем да се откажем от зелената сделка – тя ще ни даде тази независимост. Слънцето, вятърът са наши ресурси. Те не се контролират от геополитическите конфликти”, посочи Пеканов.
Той обеща, че ако проектът на МВР, който спъваше изпращането на т.нар. фактура, се изпълни успешно, 1.3 милиарда евро ще дойдат у нас през есента. Относно втория транш по Плана за възстановяване Атанас Пеканов заяви, че срокът да се изготви законодателството е до декември. Парламентът ще има два месеца, в които трябва да приеме тези закони.