Не мога да кажа, че е неизбежен арбитраж с „Газпром“, но колкото повече се говори, толкова повече се приемат позиции от представители на решаващите институции - министри или управляващи органи на „Булгаргаз“. Ако се говори, е добре да се говори премерено и в рамките на вероятности, иначе всичко останало може да се използва в един арбитраж срещу нашата страна.
Това обясни пред БНР адвокат Ивайло Дерменджиев, доктор по международно право, специалист в сферата на международния търговски арбитраж. Той уточни, че такъв е бил случаят с арбитража за АЕЦ „Белене“, където изказвания на политици и няколко подписани набързо анекса са били една от причините, довели до осъждане на България за огромна сума.
„Ако договорът с „Газпром“ предполага заявка, за да получим количество газ, това означава, че трябва стриктно да изпълняваме клаузите на договора си, за да претендираме за неизпълнение от другата страна. Ако ние не изпълняваме, те могат да се позоват на нашето неизпълнение и да искат обезщетение“, коментира още адвокатът и поясни, че договорът с „Газпром“ е търговска тайна и не са известни подробности от него.
По думите му, ако се стигне до предоговаряне с „Газпром“, е важно да се види как се подхожда към анексирането на този договор: „Да бъде ясно кой на кого какво дължи за минало време и дължи ли изобщо нещо“.
Адв. Дерменджиев посочи, че според изтекла в публичното пространство информация, ако има спор, той ще се разглежда от Арбитража при Търговската камара в Париж и става въпрос за приложимо швейцарско право.