Можеш да си председател на СИК, дори да си неграмотен и да не можеш да броиш. Това става ясно от думите на Стоил Цицелков, председател на Обществения съвет към ЦИК.
„Има места с над 90% сгрешени протоколи, които ние сме анализирали и са с аритметични грешки. Не само председателят, а и цялата комисия не са могли да съберат прости трицифрени суми“, разкрива той пред Actualno.
На въпрос „Какво трябва да се промени?“ и дали няма да бъде дискриминиращо, ако се въведат някакви изисквания, Цицелков отговаря: „Не е дискриминиращо, че ни лекуват образовани лекари. Не би следвало да е дискриминиращо и изискване за толкова важен процес. Така ние назначаваме наши представители във властта. Този процес би следвало да е администриран професионално. Не може да имаме „частично добри избори“, жената не е „частично бременна“. Ако има някъде неграмотни хора, това веднага хвърля сянка върху изборите“.
По думите му има манипулации в чужбина, имало такива данни.
„Не искам да казвам конкретни държави, но например в Турция има секции, в които са гласували над 1000 души, което не се е случило никъде другаде. Там има по-слаб контрол от страна на самите партии, има слаб контрол от страна на държавата. Външно министерство не може да изпрати свой представител във всяко едно училище, във всяка секция… ( в Лондон се гласуваше в дюнер кебаб, който работеше докато се гласува)“, обясни изборният експерт.
А попитан как да разберем, че едни избори са правилно проведени, той каза: „За съжаление в нашия Изборен кодекс няма критерии за оценка на успешност. Всеки един проект - строителен, образователен има критерий за оценка. Учениците например имат определен успех, за да завършат годината или един мост трябва да издържи 10 години. Има някакъв критерий. В изборния кодекс няма такова нещо“.