НОВИНИ


Продават ни газ и за 637 долара!

3 5169 08.07.2010
Продават ни газ и за 637 долара!

829 лв. за 1000 куб. м е най-високата цена за газ за домакинства у нас.



Тя е за "Черноморската технологична компания"- Добруджа, пише днес 24 часа. Това е пределната цена, която ДКЕВР е определила от 1 юли. Цената е без ДДС, иначе ако семейство в Добрич или фурна ползват 1000 куб. м газ, фактурата с данъка ще е за 994 лв. Това е точно 637 долара с ДДС. За "Овергаз", който има най-много лицензии за газоразпределение, цените са от 707 до 763 лв. на 1000 куб. м без ДДС.

Най-ниските цени са в Севлиево, тъй като тръбата бе изградена и подарена от американските заводи. И сега е 690 лв. "24 часа" предлага таблица с пределни цени на газоразпределителните компании, които доставят синьото гориво до дома и бизнеса (виж долу). Те са определени от ДКЕВР на база цената, на която "Булгаргаз" продава синьото гориво от 1 юли на топлофикациите, на големите заводи, на газоразпределителните дружества. А тя е 542,50 лв. на 1000 куб. м без ДДС. От години, може би от създаването на ДКЕВР, тя е определила 15% норма на възвръщаемост на газоразпреде-лителните компании.

Да припомним, след приватизацията на електроразпределителните дружества те имаха 3 години 16% норма на възвръщаемост, заради което имаше скандал в държавата. Защо при газа 15-те процента се запазват с години? "24 часа" не от вчера пита това. Какво ни отговаряха от комисията: Тези компании започвали да изграждат газовите тръби на зелена поляна. Инвестициите в газоразпределителните мрежи са големи и се възвръщали бавно, за над 12 години. "България ще има достатъчно алтернативи и ще бъде енергийно независима", заяви вчера Бойко Борисов. "Ще имаме допълнителни доставчици на газ - дали компресиран, дали втечнен, дали през връзките, които изграждаме с Гърция и Турция. Подписахме и спогодба с Турция да ползваме терминала им за втечнен газ. Това, което и президентът прави с Азербайджан, сега и аз съм ги поканил да дойдат тук. На въпрос дали държавата има пари да плати оборудването на първия реактор на АЕЦ “Белене” през септември, той заяви, че тези, които са подписали договора, не са заложили пари нито в предишния, нито в по-предишния бюджет. "Има време. Търсим европейски инвеститор. Дотогава обаче искам да се изяснят цените на газа. За публичност на споразуменията с Русия за енергийните проекти призова вчера и американският посланик у нас Джеймс Уорлик. (24 часа)
Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама