Високите цени на горивата водят до свиване на потреблението. Това заяви президентът Румен Радев по време на срещата си с ръководителите на „Лукойл“.
„Високите цени на горивата са сред водещите причини за поскъпването на всички стоки и услуги и води до свиване на потреблението, което е загуба не само за потребителите, но и за производителя. Затова считам, че предстоящата ви среща с българското правителство е една добра възможност, разбира се, следвайки строго пазарните механизми, да се набележат мерки за стабилизиране на икономическата среда, за борба с инфлацията в полза на българския потребител“, обясни той.
По думите му „Лукойл“ е не само важна част от българската икономика, но и един от основните работодатели, а също и основен производител на горива, притежаващ значителен дял от пазара.
„От стойността на произвежданите горива зависи до голяма степен развитието на икономиката, но и инфлационните процеси, което определя стратегическото значение за компанията за развитието на страната“, заяви Радев.
От своя страна ръководството на „Лукойл“ обясни на президента, че вече били договорили с кабинета „Донев“ средносрочни мерки за горивата. Президентът на „Лукойл“ Вадим Воробьов съобщи, че са водени разговори със служебното правителство за това как ще продължи работата след влизането в сила на ембаргото върху руския нефт от декември тази година. България е изключение от тези санкции. Разговорите са водени през изминалите няколко дни, за да бъдат осигурени „възможности за българския пазар“, уточни Воробьов и съобщи, че работата на „Лукойл“ ще продължи на три етапа:
След 1 декември, когато влиза в сила ембаргото на ЕС върху руския нефт;
От 5 декември 2022 г. до 31 декември 2024 г., - отсрочката, в която България е изключена от санкциите;
Развитието на "Нефтохим" Бургас и вътрешния пазар у нас след 2024 г.
„За целта изработихме мерки за поддържане на стабилността на икономиката. Договорихме и ще продължим да разговаряме с българското правителство за изработване на средносрочни мерки, за да поддържаме икономиката. Имаме не много ясно разбиране за това как ще продължат нещата, но смятаме, че в първото тримесечие на следващата година е редно да създадем работна група, която да се занимава с проблемите в момента, в който ембаргото встъпи в сила“, обясни Воробьов.
Припомняме, че ръководството „Лукойл-Нефтохим“ и „Лукойл-България“ се срещна в края на миналия месец с министъра на енергетиката Росен Христов и министъра на икономиката и индустрията Никола Стоянов. След тази им среща обаче не стана ясно почти нищо, а журналистическите въпроси бяха забранени. Ясно стана едно – работна група ще търси оптимизиране на цените на горивата. И от двамата министри чухме: „Чакаме другата седмица“.
Така днес държавният глава прие на „Дондуков“ 2 представители на ръководството на енергийната компания, за да обсъдят възможностите за ограничаване на инфлацията и за развитието на предвидима икономическа среда в страната.
От думите на президента стана ясно, че ръководството на компанията ще се срещне отново със служебното правителство по-късно днес.
Проследете началото на разговора между ръководството на „Лукойл“ и президента тук: