В част от политическите среди забелязвам опит за лакейско поведение по отношение на Русия. Никой не обича лакеите, дори и собствените им господари. Такова лакейско поведение няма да доведе до нищо добро. Никой няма да ги пожали, колкото и лакейски да са се държали с Русия, ако в даден момент интересите на Путин са да врътне кранчето и да спре газа за България.
Това коментира пред БНР Цветлин Йовчев, специалист по национална сигурност, бивш шеф на ДАНС и вътрешен министър в кабинета „Орешарски“ (2013 - 2014 г.). Той определи като грешен ход опитът на служебното правителство на Румен Радев да търси подновяване на отношенията с „Газпром“:
„Потвърди се това, че „Газпром“ не може да се разглежда като надежден доставчик на газ. Търговските преговори са с една организация, която е силно зависима от политически решения и действия на ръководството на Русия, която е обявила България за неприятелска държава. Да се опитваш да постигнеш там договореност и да разчиташ на тази договореност е наивно. Опитът да се възобновят преговорите с „Газпром“ е наивен и неправилен“.
„Ако се постигне мир в Украйна, това ще се първа стъпка към разрешаване на много последващи кризи от войната там. Този, който измисли формулата как и вълкът да е сит и агнето да е цяло, трябва да стане лауреат на Нобелова награда за мир. Поражението, отстъплението за Путин е абсолютно неприемливо, защото, ако той допусне поражение за Русия, това означава, че той приключва във вътрешнополитически план. Нито за Украйна, нито за демократичната общност, към която ние принадлежим, е допустимо да се позволи на Русия да постави под въпрос съществуващия световен ред и Путин да продължи да се опитва да реализира някакви имперски амбиции. Това е недопустимо, защото, ако позволим пробив в тази посока, това нещо ще доведе до последващи действия, които ще имат изключително тежки негативни последици върху целия свят, а най-вече върху тези държави като нашата, които сме зависими от ситуацията“, коментира още Йовчев.
По думите му успехът на украинските части в Харковска област, който вече е потвърден от Русия, говори, че войната навлиза в нова фаза, но изтъкна, че в момента има недостиг на информация, която да е потвърдена с проверими факти, за случващото се в Украйна:
„Опитът да се направи ясна оценка на ситуацията и да се прогнозира развитието на войната е труден, защото имаме откъслечни данни и можем да съдим по косвени признаци, отколкото по преки данни, с които да обосновем нашето твърдение. Нещата се развиват положително за Украйна, но докъде ще стигнат ресурсите й, е трудно да се каже и затова трябва да бъдем предпазливи в оценките си“.
Цветлин Йовчев подчерта, че не могат да се използват аналогии с войните в Афганистан и Близкия изток, защото те са различни по характер от въоръжения конфликт в Украйна.
„Наивна е тезата, че това е прегрупиране на Руската армия“, заяви експертът.
Той изрази скептицизъм за възможност за редовно правителство след изборите на 2 октомври:
„Може би ще трябва да преминем през още едни избори, за да узреят политически някои от партиите, така че да подходят по друг начин и да направят възможно създаване на правителство. И то на базата на принципи и ценности, а не механично съставяне на правителство“.