Скок назад обратно в аналоговото здравеопазване…Малко повече от “кухнята” на електронното здравеопазване или затова защо европейските държави въведоха трансгранично електронно предписване на лекарства ,а ние спорим какво ще правим ,ако спре тока…
Никога не е ставало въпрос да се въведат само и единствено електронни рецепти. Бяхме предвидили изключение: когато лекарят е извън лечебното заведение, да може да предписва рецепта на хартия. След това, чрез специално мобилно приложение, да предпише лекарствата и електронно.
Ето защо не отговаря на истината внушението, че към момента не се допуска предписване на лекарствени продукти на хартия. Думи като “само” и “единствено” и словосъчетания като ‘липса на интернет” и “малко населено място, по време на буря”, както и въпроси като “как ще предпиша лекарства извън лечебното заведение?” и “как да предпиша лекарства, ако мобилният ми телефон не работи?” се използват за подклаждане на страхове и опасения. Работа на здравния министър е да намери пресечна точка между всички страни, а не да търси „удобен“ повод за стопиране на едно добро и доказало ползите си начинание.
Реанимирането на хартията в здравеопазването, е скок към непрозрачността и невъзможността да имаме цялостна картина за лечението на пациентите в България.
В интервю пред clinica.bg обяснявам гледната си точка по темата с електронните рецепти и как хипотетични ситуации спират българското здравеопазване да върви към прозрачност и да е от полза за нас, пациентите.
Бившият здравен министър проф. Асена Сербезова, Фейсбук