Бившият социален министър Иван Нейков реши да разсее мнението, че преди заплатите в България са били по-високи в сравнение с другите страни, с които сме в икономически съюз. „Заплатите в България винаги са били най-ниските в Европа. И по време на Варшавския договор заплатите ни бяха най-ниските”, коментира експертът.
Нейков говори по темата за неудовлетвореността на българите от работата им, дори и заплатата им да е относително добра. Според него проблемът е системата за професионално ориентиране. Тя е силно развита във всички страни от Г-20, които са най-развити в света, като в Южна Корея я сочат за най-важен фактор за икономическия си скок.
При нас в кое училище ще учи детето се решава от това, кой тролей минава край него, заяви Нейков по Нова телевизия. Той допълни, че най-често се разчита децата да сбъднат несбъднатите мечти на родителите си.
В сравниние с България, може да се каже, че в Китай първото професионално ориентиране се прави при 5-годишните деца. В САЩ пък хората се ориентират за желана профисия 5 години преди пенсиониране, за да знаят какво да правят след като спрат да работят, разказа Иван Нейков. Бившият министър каза, че у нас в Бюрото по труда се отделя най-много по 15 минути за професионално ориентиране, докато във Франция се отделя по 2 месеца, като двама служители работят по този въпрос.