Европейският съюз е пред може би най-голямата криза на това десетилетие. Това каза пред БНР заместник-директорът на Европейския съвет за външна политика Весела Чернева, която е и директор на Бюрото на ЕС за външна политика в София.
„Европа никога не беше предполагала, че може да има война на нейна територия. В речта си Урсула фон дер Лайен градеше визия за бъдещето на ЕС, който не само оцелява, но и излиза от тази война в сравнително добра форма. Опорните точки, които тя зададе - външна политика, енергийна независимост, икономическа стабилност, върховенството на правото и демокрацията, трябва да могат да изведат ЕС напред. ЕС е обезпокоен от предстоящата зима, но всички предвиждания за неговото разцепване се оказаха неверни“, обясни тя.
Чернева бе категорична, че ЕС трябва да удържи единството си и чувството за солидарност:
„Такъв тип солидарност може да се гради, когато нито една от членките не използва външни средства за своя собствена изгода, без това да има общностен смисъл. Виктор Орбан използва дребни хватки, за да държи заложник ЕС по въпроси, които на пръв поглед изглеждат малки, но могат да се окажат голям препъни камък. Унгария е нарицателно за несвободни медии, одържавена корупция. За Орбан ще бъде все по-трудно да бъде неконструктивен около масата на ЕС“.
Весела Чернева допълни коментар и за Сърбия: „От 2014 година за Александър Вучич е ясно, че типът политика - да избира най-доброто между Изтока и Запада, да взема това, което най-много му харесва, вече е невъзможна“.