Опитът за героизирането на ББ в Европарламента е важна брънка от причините за липсата на достатъчно доверие в ЕС - нужно, за да продължи процесът на федерализация, която единствено може да направи ЕС съпоставим на САЩ и Китай като глобален статут. (Иначе - все така ще бъде жертва на големите сили и консуматор на техните решения, каквито и да са те.)
Не че арестът на ББ е законен - не, всъщност търсеният ефект на справедливост беше засенчен от удара върху правовата държава. Но поредното действие на ръководството на Европейската Народна Партия (ЕНП) - най-голямата в ЕВРОпарламента - в полза на ББ, след като преди две години го прикриваха от евродебатите именно заради състоянието на правовата държава у нас - разкри фундаментален дефект в modus operandi на ЕС. А той е, че Европартиите действат като заложник на своите членове, създаващи така плодотворна корупционна почва.
Бързият повърхностен анализ ще покаже, че всички замесени в сапунената опера “ББ - европеец” са основно хора от кръга на Меркел: Вебер (шеф на ЕНП), Доналд Туск (бивш шеф на ЕНП и земляк на Меркел по нейната полска родА), хората на Орбан (докато бяха в ЕНП), вероятно и самата фон дер Лайен (министър на Меркел) и разбира се, Меркел, която си затваряше очите за всички безобразия у нас, като направи ББ възможен.
От днешна гледна точка можем да кажем колко глупава и изключително скъпа е политиката на защита на икономическите (базирани на изгода) пред геополитическите (базирани на ценности) интереси - защитавана сега от Радев у нас. Защото Меркел е основният виновник за обвързване на Европа с “евтиния” руски газ, който днес ни излиза през носа. Дали е само политическо късогледство - бъдещето ще покаже. Но ето виждаме всеки ден последствията - заради бягството от руския газ сега се сключва договор с друг по-малък диктатор за доставки и когато той се разпищоли с агресия срещу Армения - ЕС може само в мека форма да окаже загриженост.
Но нека нямаме заблуда, че корупционният мирис е само в ЕНП. А какво да кажем за шефа на ПЕС и сделките на неговата съпруга? А за АЛДЕ и ДПС? Преди доста време бях на бизнес обяд с тогавашния шеф на АЛДЕ, който беше у нас да помага на британски бизнесмен по линия на ДПС. Дано да е било само от любов към АЛДЕ и ЮК.
Само като щрих остава европейският вариант на закона Магнитски, който предвижда наказания само за неспазване на човешки права, но не и за корупция - за разлика от американския вариант.
Затова е ключово за бъдещето на ЕС как ще работи европейската прокуратура - именно за да се пресече корупцията на национално ниво, а оттам да не се позволи нейното паневропеизиране.
Много е важно ЕС да е последователен към Орбан и кандидат - орбановци у нас, които искат да си градят собствени “модели”, чиято есенция е корупцията, а ЕС да ги финансира.
Но най-вече нужно е да се върви към федерализация по американски образец с пряк избор на силен Президент на ЕК, който да предлага състав на комисията, вместо Европейският Съвет на държавните глави, където винаги доминира компромисният избор на Франция и Германия. За съжаление, след случая “Вебер” на ЕНП, който като кандидат-премиер на спечелилата изборите партия трябваше да стане шеф на ЕК - образецът на парламентарната република явно не работи на ниво ЕС.
Евгений Кънев, Facebook