НОВИНИ


130 години от градежа на ”Свети Стефан” в Истанбул

1 3467 18.09.2022
130 години от градежа на ”Свети Стефан” в Истанбул
църква ”Свети Стефан” БГНЕС

С Божествена света литургия в българската желязна църква ”Свети Стефан” в Истанбул днес се отбелязва 130-годишнината от полагането на основния камък на храма, изграден върху терен, дарен от Стефан Богориди.


Вицепрезидентът Илияна Йотова е начело на българска делегация,  която се включи в официалното отбелязване на годишнината. В рамките на визитата вицепрезидентът Йотова откри новата учебна година в българското неделно училище "Свети Свети Кирил и Методий" в Истанбул, уточни БНР.


Свети Стефан е един от символите на българското национално единство, каза вицепрезидентът Илияна Йотова и припомни: "Онова, което трябва да запомним, са думите на Стефан Богориди - най-големият благодетел и дарител, който казва, че този църковен храм, тази българска църква трябва да се пази от българите, от българите в Истанбул и от техните синове. Живата история на България в най-новите години, в най-новата история е този храм. Това е нашата памет".

 

Богословът проф. Иван Желев коментира: "Тук вече останаха малко българи, няколко стотин души, но те все още са носители на онези стари традиции, които са довели до това в Истанбул през 19 век да се зароди самостоятелната българска църква и този храм - "Свети Стефан", става символ на тази самостоятелност".

 

Тук по традиция - в "Свети Стефан", за почивните дни са и българските туристи:

"Трябва да съхраним християнската религия и това, че тук се е намирала и Българската патриаршия във време, когато България е била под османско робство".

"С гордост идвам тук и се чувствам наистина един българин, достоен за това, че българите сме успявали винаги, когато сме били задружни".

 

В официалната българска делегация е и служебният министър на културата Велислав Минеков: "Но трябва да благодарим и на турската държава, защото те поеха огромна реставрация и в момента църквата е стабилна". Годишнината почете и Вселенския патриарх Вартоломей, който присъства на тържествената църковна служба.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама