НОВИНИ


Илиян Василев: Уж служебен кабинет, а иска да захлеби с 10-годишен договор

6 7730 20.09.2022
Илиян Василев: Уж служебен кабинет, а иска да захлеби с 10-годишен договор
Румен Радев БГНЕС

Непрофесионализмът на енергоминистър и запознаващата се с природния газ шеф на Булгаргаз Златева не престават да поразява с мащабите си. Светкавичната реакция на президента в тяхна подкрепа ни известява, че всичко това става с негово одобрение и надзор.


Първо, за търга до края на годината. Вероятността да постигнат по-добра цена от офертата на Шениър /ТТФ минус 30/ е нищожна, защото тя беше постигната като част от политическата договорка между САЩ и ЕС. Участници на търга за доставки ноември и декември нямат никакви задължения да се съобразяват с това. Мога да се обзаложа, че доколкото доставките ще бъдат с репер европейски борси, няма как да се постигне по-добра цена спрямо американските борси. В момента цената на Хенри Хъб е  26 евро/МВтч, до България става 65-70 евро/МВтч. На Ти Ти Еф е 165 Евро/МВтч.

 

В тази част на търга за доставка Радев и енергоМинистъра трябва да бъдат подведени под отговорност за отказ от изгодна сделка с Шениър и нанесени щети. И това е реално - умножете тези 140 милиона кубически метра обявени за внос за ноември, това е точно танкера от Америка, който отказахме, умножете по разликата в цената по-горе /ако приемем оптимистичния вариант, че разликата американски и европейски газ ще бъде 100 евро на МВтч и се получат цифрата от 147 милиона евро щета.

 

Имам елементарен въпрос - щом обявяват търг за ноември значи са решили проблема със слотовете, който изтъкваха като причина да не вземат американския газ. Не се ли усещат колко кънтят с глупостта си. Значи слотовете никога не са били проблем? Това което твърдяхме доста хора.

 

По отношение останалите два търга - буди абсолютно недоумение защо изобщо временни юнаци се занимават с дългосрочни 10 годишни договори за доставка на природен газ. Разбирам, че Радев е много амбициран да остави своя отпечатък и да действа стратегически, но с тези темпове на нанасяне на щети е по-добре изобщо да не се произнася по темата.

 

Шестмесечният срок за край на процедурата по дългосрочния договор - до март месец 2023 година крие скрито послание или по-скоро разчет, че няма да може да бъде съставено правителство и така Радевите служебни правителства ще управляват до края на март 2023 година - тоест периода в който трябва да се избере доставчик на природен газ за следващите десет години - до 2034 година.

 

Уж служебен кабинет, а той човекът иска да захлеби  с десет годишен договор. Стратегия щели да реализират?! Да напомня, служебните нямат никакви права да ангажират държавата и държавните компании с дългосрочни договори. По никакъв начин.

 

И как точно си мислят, че Газпром ще се яви на търг? Или пък която и да е компания от големите играчи и доставчици на газ. Примерно азерите?

 

Но така е когато желанията силно надвишават възможностите, и когато нямаш понятие от газов пазар. Да, беше време когато пазарът беше на купувачите. При тази криза, саботажите на Газпром и стратосферните цени, вече се диктува от продавачите - недостиг на предлагането.

 

Илиян Василев, Facebook


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама