НОВИНИ


Станишев: Левицата да държи технологиите в човеколюбива рамка и да се възползваме от възможностите им

2 3172 25.09.2022
Станишев: Левицата да държи технологиите в човеколюбива рамка и да се възползваме от възможностите им

Днес си говорим за бъдещето. За интернет, за изкуствен интелект, за биотехнологии и биохакинг, за бъдещите професии. За новите умения на новите поколения. Свидетели сме на драматични промени, но ако не направим нещо, съвсем скоро ще видим ново класово разделение – на алфа хора и на „излишните“ хора. Нека изберем да се възползваме от технологичния прогрес, вместо доброволно да сме негови заложници и той да диктува живота ни. Ако не сложим технологиите в човеколюбива клетка, те ще задълбочат неравенствата и ще изкривят бъдещия пазар на труда.


Така Сергей Станишев се обърна към Младежкото обединение в БСП по време на двудневния семинар „Професии на бъдещето“, организиран от ПЕС и младежката организация на партията (YES).

 

"Идеята ни за тази среща е да вкараме темата в политическия и обществен дебат в България. Много ми се иска вие, като млади политици, да вземете максималното от днешното говорене и да го превърнете в послания, в конкретни предложения. Никой у нас не говори за тези възможности и проблеми. Сякаш бъдещето няма да се случи, ако не го не говорим за него. Напротив, ще ни връхлети по-бързо отколкото си мислим", допълни той.

 

„Предизвикателствата на днешния ден са три. Първото от тях е войната и ние като социалисти никога не бива да се примиряваме с нея. Трябва да търсим политически решения, вместо да се замеряме с лозунги кой ще победи на бойното поле. На второ място са битката за ресурси и климатичната криза. Върнахме се към разговора за базови ресурси – енергията, полезните изкопаеми и храната. Трето, технологичната революция – изкуственият интелект, биотехнологиите и влиянието им върху пазара на труда.“  

 

Президентът на ПЕС коментира и научените дотук уроци. Той припомни битката на европейските социалисти с гигантите за данък ГАФА (Google, Amazon, Facebook, Apple), както и увеличените от ковид кризата социални неравенства. Според него голяма част от тежестта падна върху работещите – нерегламентираното работно време при работа от вкъщи, размиването на понятията дом и работно място, прекарването на свободното време. „Хората очакват от левицата защита и осигуряване на мощен социален пакет, който да ги изведе от кризите. Увеличените неравенства генерират усещането за несправедливост и гняв. А новите технологии могат още повече да ги засилят. Мисията на лявото е да ги постави в човеколюбива клетка и да предложи нов хуманизъм.“

Председателят на МО в БСП Габриел Вълков посочи, че „темата за професиите на бъдещето изглежда далечна и донякъде пренебрегвана. Ролята на МО е да говори за трудовите права, новите умения и реформата в образованието. Тази среща е началото на цялостна кампания по темата. Съгласихме се по важните послания и започваме политическия разговор с младите хора на България.“


Насе Насев, международен секретар на младежката структура на Социалдемократическия съюз на Северна Македония разказа, че още на третия ден след избирането си е дошъл в България, защото младежите гледат в бъдещето и нямат предразсъдъци. „Можем да си помогнем за професиите на бъдещето, понеже най-влиятелните сфери в икономиката и на двете страни са едни и същи. Имаме общи предизвикателства.“   


В разговора за професиите на бъдещето се включиха футорологът Мариана Тодорова, политолозите Страхил Делийски и Тончо Краевски, социолозите Димитър Ганев и Стефан Георгиев, публицистът Станислав Додов, Явор Гечев – министър на земеделието, бивш председател на МО в БСП, Спас Керимов, създател и изпълнителен директор на „Принтиво“, Алекса Тачев от платформа „Аз мога тук и сега“ и състезателят и треньорът по електронни спортове Христо Ангелов и Павел Зарков.


От социологическо проучване на Изследователски център „Тренд“ се вижда, че според 83% от респондентите в бъдеще на пазара на труда ще бъде необходимо всеки да има дигитални умения, а 71 процента очакват голямо неравенство между хората. За 71% при избора на професия е най-важно „да носи много пари“. 


„Да очакваме неочакваното“ е новото нормално, според футуролога Мариана Тодорова. „През 2050 г. 53% от хората се очаква да са самонаети, на всеки две години ще се налага смяна на професия, а всеки човек ще смени по 9 поприща през живота си.“ 


„Бъдещето ще зависи от това кой притежава роботите.“, провокира залата Страхил Делийски и допълни, че „работа на социалистите е да проектират такъв пазар на труда, на който хората да контролират роботите, а не просто да потребяват произведеното от тях.“


„В момента стокооборотът от земеделие е по-голям от този на енергетиката и на производството на лекарства. Днес Европа се заснема на всеки 6 минути, а технологиите допринасят за по-голям добив и борбата с вредителите по културите. Технологиите направиха всичко това по-евтино. Земеделието се променя, но със сигурност ще предлага професии на бъдещето. Не се страхувайте, рискувайте и бъдете непослушни.“, пожела на младежите служебният министър Явор Гечев.

 

За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП: https://www.socialistsanddemocrats.eu/


.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама