Ако т.нар. „референдуми“ в Украйна бъдат обявени за успешни и териториите, окупирани от руската армия бъдат обявени за част от Руската Федерация, те се превръщат в своеобразна червена линия. Ако желае това Москва, може да обяви стъпването на всеки украински крак на тези територии като акт за война. Въпросът е иска ли Москва такъв тип ескалация, в която тя започва да отбранява една несъществуваща граница под фалшив претекст. Това каза за БНТ Весела Чернева, директор за Европа на Европейския съвет за външна политика.
„За сега няма нито една държава, с изключение може би на Северна Корея, която да заявява, че би признала тези референдуми. Дори Индия и Китай заявиха, че няма да ги признаят. Така че от международна правна точка тези действия няма да имат никакъв ефект. Тези референдуми са съшити с бели конци. Говори се за гласуване по интернет, въпреки че там няма интернет. Говори се за гласуване по пощата, въпреки че пощите не работят. Самите резултати от референдумите ще бъдат много трудно защитени, дори и при най-доброто желание от страна на Москва“, смята тя.
Според нея има голям дисбаланс между мотивацията от двете страни.
„От една страна украинците, които истински се бият да защитят своята родина и една руска армия, която отчасти е водена от насадена омраза, а друга част опортюнистично участваща - хора от бедни райони, набрани за пари. Те не могат да имат същата мотивация, както местните. В тила на руската армия виждаме много подривни дейности“, каза Весела Чернева.