„Продължаваме Промяната“ минираха пътя към възможно съставяне на правителство в рамките на т.нар. евроатлантическа коалиция. Те използват реториката на ГЕРБ от предишния парламент – „Ние ставаме опозиция, оправяйте се!“. Това коментира пред БНР социологът от „Галъп“ Светлин Тачев.
По думите му това е така, защото ПП разбират, че в коалиция с ГЕРБ би ги последвала съдбата на Реформаторския блок и Обединените патриоти – „като придатък на голямата партия, която ги изсмуква“.
За изборния резултат на „Промяната“ социологът отбеляза: „Самото участие във властта неминуемо води до ерозия. ПП беше водеща в кабинета и естествено има хора, които мигрират към други политически формации. ПП в един момент бяха много по-радикални от ДБ. ДБ има твърда структура – това е формация, която години наред се е изграждала, има своята подкрепа. Колкото и да си приличат с ПП, ПП е малко по-аморфна маса от хора“.
Според Тачев за ДПС в момента това е най-добрата възможност да изпълнят своята мечта – експертен кабинет: „Да има експерти на предна линия, а те да са отзад и да могат да маневрират“.
Социологът е на мнение, че всеки опит да се състави кабинет с ДПС ще има своята електорална цена.
Той определи като голяма изненада това, че „Български възход“ на Стефан Янев сменя „Има такъв народ“ на Слави Трифонов.
„Много интересно също така е това, че „Възраждане“ измести БСП от четвъртото място и БСП продължава да пада надолу в класацията. Това е голям удар за левицата в България, защото показва нейния залез. Самото ляво пространство все повече се отваря с възможност там да се оформи нова политическа формация. В левия спектър се отваря голям вакуум. „Възраждане“ увеличават резултата си, нищо чудно при едни нови избори да вземат още по-голям резултат“, коментира още Светлин Тачев.
„Към момента най-реалистичното е да се върви към предсрочни избори, защото не виждам как може да се нареди пъзелът“, очерта една от перспективите той.
Според него програмно правителство на спасението за няколко месеца също е вариант, заради натрупващите се кризи и напрежение. „Трябва да се направят компромиси, но това ще има щети за всички“, изтъкна социологът.
„Ние сме изправени пред възможността да си „счупим“ демокрацията. Ако продължаваме с това състояние на временновластие, със сигурност интерпретациите дали пък да не сменим системата с някаква друга, могат да дойдат на дневен ред“, заключи той.