Сванте Пебо печели Нобеловата награда за медицина тази година. Шведският учен е работил върху генома на неандерталците и е направил значителни открития за еволюцията на човешкия вид. Пебо е един от основателите на палеогенетиката.
Наградата е присъдена заради разработения от него метод за анализиране и откриване на древна ДНК, която е силно замърсена от бактерии и значително увредена химически. Пебо използва съществуващите технологии, но разработи и свои методи за изолиране на ДНК. Смяташе се за невъзможно да се извлече ДНК от 40 000 годишни кости.
Пебо е роден през 1955 г. в Стокхолм, Швеция. Майка му е естонската химичка Карин Пебо. Баща му Карл Суне Детлоф Бергстрьом също е носител на Нобелова награда по физиология или медицина - през 1982 г. заедно с Бенгт Самуелсон и Джон Вейн за откритията им, свързани с простагландините.
Пебо защитава докторската си дисертация през 1986 г. в университета на Упсала. Той е постдокторант в университета на Цюрих, Швейцария, и след това в университета на Калифорния, Бъркли. През 1990 г. става професор в университета на Мюнхен, Германия. През 1999 г. създава Института "Макс Планк" за еволюционна антропология в Лайпциг, където работи и до днес. Преподава и в Института по наука и технологии в Окинава, Япония, предават от БНР.