Скептичен съм, че ще се сформира кабинет след предсрочните парламентарни избори. Това каза политологът от „Тренд” Димитър Ганев по NOVA NEWS.
Относно позицията на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, който заяви че е готов на „всякакви компромиси”, Ганев заяви: „Ако има някакъв вариант за постигане на съгласие, към който аз съм скептичен, той е надпартиен, по-скоро технократски, експертен, без ярки партийни лица. Коалиция от тип, който не сме свикнали да наблюдаваме”.
Той подчерта, че заявките на „Продължаваме Промяната”, БСП и „Демократична България” не дават поводи за оптимизъм. А аритметичният сбор на нищо, което изглежда малко реалистично, не дава 121 депутати. „Коалиция с „Възраждане” е изключена. Актуалното разделение подрежда ГЕРБ и „Възраждане” от двете страни на барикадата”, уточни още политологът.
Днес Борисов заяви, че най-голямата парламентарно представена партия ще предложи контактни групи – преговарящи екипи. Той ще помоли личности, които според него са с безспорен авторитет и евроатлантическа ориентация, като Росен Плевнелиев и Соломон Паси.
„Имената на модераторите, за които той спомена, са на хора, близки като политически виждания до тези на „Продължаваме Промяната” и „Демократична България”, беше коментарът на Ганев.
Запитан дали модераторите са потенциални премиер и вицепремиер или премиер и външен министър, той каза: „Няма как да се говори за премиер, за външен, министър, докато не се види какво мнозинство ще формира подобна коалиция”, категоричен е политологът. По думите му профилът на кандидата за премиер ще е с биография и евроатлантически профил.
„С цялото си изказване Бойко Борисов цели да хвърля максимално много мостове към „Продължаваме Промяната” и „Демократична България” или поне да направи всичко възможно те да откликнат поне на разговор. Явно от ГЕРБ си поставят цел приоритетно да водят разговори с ПП и ДБ”, смята още Ганев.
За правителство на малцинството, той каза: „То ще бъде издигнато от малцинство, но трябва да бъде подкрепено в парламента от мнозинство. Проблемът не е съставът на кабинета, а коалиционната формула, която ще стои зад него в парламента. И ПП, и ДБ заявиха, че няма да подкрепят подобно нещо”, обясни политологът.
Като опция оттук нататък посочи възможността да се прави колаборация с ДПС и „Български възход” и да се търси подкрепа на четвърта партия. „Подобна коалиционна форма, дори тя да не е с ярки партийни лица, няма как да не нанесе имиджова щета на ГЕРБ. На второ място - в момент на тежка социално-икономическа криза, която предстои, да понесеш удара в едно непопулярно управление, в навечерието на местни избори - това говори за лоша политическа сметка”, разясни още той.
Ганев каза, че Борисов в момента се опитва да говори на избирателите, които искат редовен кабинет. „Той им казва, че е склонен на компромиси. Въпросът е, че за ПП коалиция с ГЕРБ е равна на самоунищожение, до голяма степен. Те се легитимират през противопоставянето с ГЕРБ”, е неговият коментар.