Преди избори се обещава всичко и посочи като максима на българските политици - ”аристократично е да обещаеш, еснафско е да си изпълниш обещанието”. Това заяви проф. Пламен Киров, преподавател по конституционно право.
"Не виждам как със законодателни мерки може да се бори инфлацията. Да се наливат пари безразборно, това е като да гасиш пожар с бензин. Трябва да бъдат търсени други средства, за които би следвало да се произнесат икономистите", каза още той пред БНР.
"Случвало се е служебен кабинет да работи в рамките на нов парламент. Колко дълго може да продължи това - зависи от това колко дълго ще се проточат трите опита да се сформира правителство от новоизбраното Народно събрание. Президентът е длъжен да свика новоизбрано НС в едномесечен срок от началото на мандата му, което е денят на изборите. Румен Радев се вписва в този срок", поясни проф. Киров.
По думите му изборът на председател на Народното събрание не е толкова важен, особено в толкова фрагментиран парламент: "Очевидно е, че ще трябва да бъде компромисна фигура, за да събере достатъчно гласове. Важен е въпросът дали има формула, около която да се стигне до формиране на парламентарно правителство".
Проф. Киров увери, че конституционната рамка, при която действа служебното правителство, не му пречи при действащ парламент да внесе проект за държавен бюджет: "Това е първото, което трябва да направи служебното правителство. Законът за държавния бюджет е дотолкова важен, доколкото би представлявал финансовата рамка, в която ще се осъществява политиката на едно правителство".