Православната църква почита паметта на една от най-обичаните светици в православния свят - света Петка Българска. Денят е наричан още Зимен Петковден и в българските вярвания бележи прехода към зимата.
Света Петка се смята за закрилник на дома и семейството. От Петковден започва периодът на годежите и сватбите. Денят бележи края на земеделската работа - последната есенна сеитба, прибирането на реколтата. Денят празнуват и овчарите.
Денят се смята за повратен. В някои краища се спазва обичая “полезване”, според който какъвто човек ти стъпи първи в къщата, определя късмета и здравето през цялата година.
На места се провежда съботата преди Петковден Петковденска задушница, за почитане на мъртвите раздава се подковки, поръсени с варено жито, подсладен ориз, диня и грозде.
На Петковден се правят родови курбани и се месят обредни хлябове. На масата ни на Петковден е хубаво да присъства: гювеч с овнешко, курбан чорба, сармички с лозови листа, шкембе, ястия с праз.
На този ден имен ден празнуват: Петко, Петка, Петкан, Петра, Петрана, Петрина, Петрия, Петричка, Петкана, Пенко, Пенка, Параскев, Параскева, Парашкев, Парашкева, Паруш, Кева.