ГЛАСЪТ


От Зеленски или от „Свобода или смърт“ се уплаши Радев?

28 8420 14.10.2022
От Зеленски или от „Свобода или смърт“ се уплаши Радев?
Радев и Зеленски

Япония, Гърция, Австралия, Австрия, Великобритания (медии и политици го сравниха с Чърчил и неговата „военна реч“), Германия, Франция, Италия, Испания, Чехия, Словакия, Румъния, ЕП в Брюксел, Канада, Южна Корея, САЩ, ООН и Съвета за сигурност, Люксембург, Белгия, Норвегия, Швеция, Финландия, Дания и др. Това не е някакъв тест по география, а напомняне за политическия морал, който трябва да притежава политическата класа на всяка демократична държава.


Парламентите на изброените страни вече са канили и чули украинския президент Володимир Зеленски. Навсякъде той е аплодиран и подкрепян. Тук неговата изява е не само под въпрос, но и предизвиква изказвания, които смущават – най-меко казано - всеки средно интелигентен човек.

 

България не е в този списък. Не заради обществото, а заради неколцина политици.

 

На 1 март 2022 г. Зеленски изправи на крака Европейския парламент, преводачът се разплака в ефир, а цялата зала аплодира украинския президент близо 8 минути.

Повечето свои обръщения към парламентите Зеленски завършва с думите: „Свобода или смърт!“. Познато ви е, нали? С тези думи хиляди храбри и сърцати българи дадоха живота си за една свобода, която все още не можем да оценим.

По официални данни на руската статистика, СССР дава 27 млн жертви през Втората световна война. От тях 8,7 млн са военни, а останалите цивилни. На глава от населението Украйна дава най-много жертви – 8,5 млн души.

 

Голодомора в Украйна по време на Сталиновия режим през 1932-1933 г. е признат от Европейският парламент през 2008 г. за геноцид и престъпление срещу човечеството. Броят на жертвите, според изследователи, варира между 1,8 до 10 млн души.

Много украинци участват в Руско-турската война през 1877-1878 г. Това е една от основните причини за бързото взаимно признаване на независимостта между Украинската народна Република и Царство България през 1918 година.

 

Анализът на състава на руската армия красноречиво показва, че в бойните действия в България вземат участие полкове, идващи от украинските губернии. В Гренадерския корпус – 5-ти гренадерски Киевски полк, 1-и армейски корпус – 1-и хусарски Сумски полк, 4-ти армейски корпус – 4-ти драгунски Екатеринославски полк, 4-и улански Харкивски полк, 4-и хусарски Мариуполски полк. В състава на 8-и армейски корпус – 9-а пехотна дивизия (Полтавска област) – 33-и пехотен Елецки полк, 34-и пехотен Севски полк, 35-и пехотен Брянски полк, 36-и пехотен Орловски полк, 14-та пехотна дивизия – 53-ти пехотен Волински полк, 55-ти пехотен Подолски полк, 56-ти пехотен Житомирски полк, 8-ми хусарски Лубенски полк. В състава на 9-ти армейски корпус са 20-ти пехотен Галицки полк, 9-ти хусарски Киевски полк, 11-ти армейски корпус, 11-ти улански Чугуевски полк, 11-ти хусарски Изюмски полк. В 12-ти армейски корпус воюват 45-ти Азовски полк, 46-ти пехотен Днипровски полк, 47-ми пехотен Украински полк, 48-ми пехотен Одески полк, 130-и пехотен Херсонски полк, 131-и пехотен Тирасполски полк (Киев), 12 драгунски Стародубски полк, в 13-я армейски корпус – 137 пехотен Нижински полк и др.

Прочулият се Азовски полк е наследник на онзи полк, който участва активно в освобождението на Стара Загора.

 

Днес в Украйна живеят около 205 000 души с българско потекло. Според някои историци те са дори близо 1 милион. Много от тях в момента воюват срещу руския агресор, дават се свидни жертви. Доказателство са десетките репортажи на български медии от мястото на бойните действия. Български селища вече са преживели руското „освобождение“, изтърпявайки безчинства, насилие, кражби, разрушения и пожари.

Техен президент във втората им родина е Володимир Зеленски. Те защитават в този момент Украйна, но също и българските родове и семейства, пуснали корени в тази славянска държава.

 

Една покана към Зеленски да направи обръщение към българския парламент е жест на съпричастност, но и жест, че София е на страната на жертвата на неоправдана, кървава агресия. Този жест е закъснял, но е крайно време да се случи.

 

Петминутно или десетминутно слово няма да измести дневния ред на българското общество. Този дневен ред и без това е объркан и хаотичен. Не по вина на гражданите, а на политици и управленци. Думите на Зеленски биха сложили малко ред в международните отношения на страната ни, които не са в цветущо състояние след 12 години управление на Борисов и ГЕРБ, подчинено на интересите на Москва. Трябва да излезем от този мрачен кръг и поканата към украинския държавен глава е крачка в тази посока.

 

Звучи като клише, но питане като това: Ние по-умни ли сме от всички изброени народи в началото, та се държим толкова резервирано спрямо жертвата на мръсна, брутална война, се налага само.

 

Президентът Радев аргументира ледената си позиция спрямо Киев с това, че българите имат други, по-важни проблеми за решаване. Вече споменах, че 10 минути време за украинският му колега няма да попречат ни най-малко на желанието на политиците ни да решават проблемите на хората. Тъжното е, че те не правят това от години. Включително някои лица от екипа на „Дондуков“ 2, които са се превърнали в политически и бизнес брокери, кадровици и събирачи на такси. Подобни намеци и твърдения със сигурност дразнят Радев, но те са факт и той го знае. Което пък води до съмнения за негови зависимости към различни кръгове. Дори да са неверни или пресилени, досега не са опровергани. Връзките на тези хора със задкулисни играчи са все по-натрапчиви.

 

Не сме забравили, че именно президентът Радев изрече фразата „Мутри вън!“ и с нея спечели доверието на много българи. Две години по-късно не чуваме да споменава золумите и престъпленията по време на Борисовото управление, корупцията, както и проблемите в прокуратурата, оглавявана от Иван Гешев. Защото няма как да вървим напред, ако останат ненаказани крадците на милиарди, заради които страната ни е най-бедната в ЕС, а хиляди българи живеят мизерно.

 

Ще припомня, че България и Русия са страните в Европа, а може би и в света, с най-голямо неравенство. 1% богаташи притежават 17% от БВП, а най-бедните 40 на сто – 16%!

 

Не ни е виновен Зеленски за този позор.

 

Това че „Възраждане“ и БСП нямало да участват в обсъждането дали Зеленски да бъде поканен, само подчертава още веднъж, колко неадекватни и зависими са някои политически субекти. Към тях ли се присъединява президентът Радев?

А може би ревнува или го е страх, че словото на украинския държавен глава може да засенчи неговото при откриването на 48-я парламент?

 

Това съмнение не е за подценяване, защото нашите политици са богати на нарцисизъм както някои шейхове с петрол…

 

Освен това знаят, че „Свобода или смърт!“ много вреди на богатството, влиянието и недосегаемостта.

 

Огнян Стефанов


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама