“Не мисля, че е редно да се издават шофьорски книжки, на хора, които страдат от епилептични пристъпи. Дори и тези, които страдат от по-леките епилептични припадъци, така наречените епи-еквиваленти, при които не се наблюдава толкова силен гърч, са рискови, защото водят до замъгляване на съзнанието.” Това обясни за ФрогНюз, д-р Цветеслава Гълъбова, директор на Държавната психиатрична болница ”Св. Иван Рилски“ във връзка с инцидента, при който, шофьор, страдащ от епилептични пристъпи, прегази 19-годишно момиче на спирка на градския транспорт в София.
По време на разследването стана ясно, че обвиняемият Валентин Иванов, от 15 години страда от епилепсия и приема лекарства, а според личния му адвокат, вероятно той е получил внезапно прилошаване в момента преди инцидента.
Според Д-р Гълъбова е много важно да се види как точно е издадена неговата книжка, на какво основание и защо.
“Много вероятно е да се окаже, че има несъвършенства в нормативната наредба, които да не прецезират достатъчно издаването на шофьорски книжки в подобни случаи.
“Когато човек има решение на ТЕЛК, шофьорската книжка минава през издаване на удостоверение, т.е. медицинско за шофьорска книжка, което се издава от специалисти, трудово-експертни лекарски комисии, които се намират в транспортните болници в страната."
"Ако личният лекар е написал, че е издадено телково решение, често ги връщат към въпросните комисии. Тези транспортни комисии са около пет за страната. В конкретния случай трябва се провери по какъв ред е издадено това медицинско, което от своя страна пък е позволило издаването на шофьорската книжка. Чак тогава ще се види дали има нарушения”, коментира д-р Гълъбова.
Констанца Илиева