Централноевропейски компании, които предлагат отдалечени, евтини бизнес услуги на международни фирми, засилват плановете си за експанзия, тъй като инфлацията кара глобални компании да прехвърлят повече работа в региона, за да намалят разходите и да заздравят маржовете.
От Прага до Варшава и Будапеща - западни компании отдавна се стремят да се възползват от големия брой образовани служители за аутсорсинг или изнасяне на бизнес услуги като софтуерна разработка, административни и счетоводни функции и анализи за големи европейски и американски клиенти.
Сега, въпреки намаляването на разликата в заплащането и по-бързия ръст на разходите в сравнение със Западна Европа, центровете за бизнес услуги в Централна Европа, които процъфтяваха по време на пандемията, наемат повече служители, докато други сектори като промишленото производство намаляват работната си сила заради войната в Украйна и растящите разходи за енергия, предаде Investor.bg.
Да вземем за пример базираната в Силициевата долина компания Pure Storage. Разработчикът на хадруер и софтуер съобщи през септември, че удвоява броя на инженерите в центъра си в Прага и планира да ги удвои отново през 2023 г. и през 2024 г. Новината беше съобщена от Пол Мелмън, ръководител на чешкия център.
„По-ефективно е от гледна точка на разходите да наемем инженер в Прага, отколкото в Маутин Вю, дори с инфлацията“, отбелязва Мелмън, според когото диверсифицираната работна ръка е едно от предимствата на Прага, където Pure Storage има няколко стотин служители.
„Започнахме тук експериментално, но експериментът проработи“, допълва Мелмън.
Секторът на бизнес услугите е нараснал от почти нула преди 25 години до индустрия с близо 800 хил. служители в Централна и Източна Европа (ЦИЕ) и е все по-значим двигател за местните икономики.
Допитване на Чешката асоциация на лидерите в бизнес услугите, представляваща сектора, очаква ръст на заетите с 11% през 2022 г. и с 13 на сто през 2023 г.
„С ускоряващата се инфлация на Запад този регион отчита приток на повече инвеститори, които установяват центрове и нови видове услуги“, коментира Джонатан Епълтън, управляващ директор на ABSL за Чехия.
Разликата в заплащането намалява в последните години, тъй като икономическият растеж в страни като Полша и Чехия изпреварва този на западни страни. Но разходите за труд в региона все още са с около 30% до 50% по-ниски в зависимост от работната позиция, казват компании и експерти.