Според Сергей Цочев, председател на УС на Държавно предприятие ”Радиоактивни отпадъци”, се налага ново изграждане на III и IV блок на АЕЦ ”Козлодуй”.
Цочев посочи, че блоковете са разглобени, частично демонтирани и в напреднал стадий на извеждане от експлоатация. Част от оборудването им вече е нарязано, допълни БНР.
От 2019 г. е завършило извеждането от експлоатация на Машинната зала, в която са турбините и генераторите, която е обща за четирите блока. Към този момент тя е празна. На третия и четвъртия блок са демонтирани главните затворни механизми. Експертът посочи, че на „практика няма трети и четвърти блок, както първи и втори."
Очаква се строителството на националното хранилище да завърши в края на следващата година.
В Германия се подготвят три централи да работят още няколко месеца заради зимата и кризата с енергията.
Сергей Цочев коментира, че доколкото е информиран, не е прекратявано транспортирането на отработено ядрено гориво от АЕЦ "Козлодуй" към Русия.
"То може и да не се връща, но със съответните последици от това. Погребването на отработено ядрено гориво е по-сложно, отколкото погребването на отпадъците от преработката на това ядрено гориво. Ако не го изнасяме това гориво, трябва да се погребват и отпадъците, които в момента са натрупани, и ядрено гориво, което не е преработено, което усложнява задачата. Тази задача ще се усложни, ако се въведе ново ядрено гориво, каквито са плановете. Дали американско, дали френско – то не може да бъде преработено в Русия."