Страната ни запазва едно от водещите места в негативната класация на ”износ” на хора. Данните сочат, че ертвите на трафик са както за външния - международния, така и за вътрешния пазар на страната. Най-често жертви на сексуална и трудова експлоатация стават основно хора от икономически по-слабите райони като Видин, Монтана, Враца, Плевен.
Въпреки, че в България за този проблем се говори от години и има достъпната информация в електронните медии, страната ни запазва едно от водещите места в негативната класация на държавите, от които се "изнасят" хора.
Целта на подобен тип престъпления е жертвите да бъдат използвани и експлоатирани. Най-често това се случва при опитите на гражданите да намерят по-добре заплатена работа и по-добър живот в страната или чужбина.
По данни на прокуратурата за 2021г., пострадалите от трафик българи са 468. От Националната комисия за борба с трафика на хора в страната са идентифицирали 132-ма пострадали.
Има и национална телефонна линия, която е: 0 800 20 100, на която могат да се подават както сигнали за борба с трафика на хора, така и да сесигнализира за проверка на работа, която предизвиква съмнение. За 2021г. има близо 800 обаждания към горещата линия.
На 18-ти октомври 2022г.отбелязваме Европейския ден за борба с трафика на хора. Незаконното похищение и експлоатация на хора с цел материална изгода за трети лица е съвременна форма на робството, с която се характеризира 21. век.
Съвсем скоро се състоя премиера на два късометражни филма "Град на призраци" и "На брега на морето". Целта им е чрез художествени средства и провеждането на информационна кампания да се намалят жертвите на трафика на хора.