Консултативният орган не прие законопроекта, с който се удължава действието на Бюджет 2022 до сформирането на ново редовно правителство. Резерви срещу текстовете изразиха от КНСБ и КТ "Подкрепа". Според синдикалните организации по този начин не се осигурява покачване на доходите, което да компенсира инфлацията.
От своя страна работодателските организации подкрепиха т.нар. "удължителен закон", тъй като чрез него се запазват всички социални плащания в настоящия им размер и не се раздува допълнително дефицитът. Прекомерното увеличаване на дефицита отдалечава страната ни от влизането в еврозоната през 2024 г., предупредиха работодателите. Те обаче настояха за по-сериозна подкрепа за бизнеса заради високите цени на енергоносителите.
Социалните партньори обсъдиха предложението на финансовото министерство да се запазят параметрите на финансовата рамка, които са приети от миналото Народно събрание, докато редовното правителство не предложи собствени политики.
От своя страна министърът на финансите Росица Велкова припомни тезата си, че ако се предложат политики от служебно правителство това ще изкриви волята на Народното събрание. Тя подчерта, че няма служебен кабинет, който е изготвил изцяло нов бюджет за следваща година.
Министър Лазаров изтъкна, че е необходимо да се разяснят спекулациите, свързани с намаление на социалните плащания, тъй като ще бъдат покрити и средствата предвидени за хората с увреждания.
Бизнесът и синдикатите останаха на противополжни мения.
Министърът на финансите Росица Велкова обяви, че кабинетът подготвя законодателни текстове, с които се предвижда въвеждане на регламент за определят приходите, които ще бъдат администрирани във Фонд "Сигурност". Той е свързан с електроенергийната система и програмите за подпомагане на бизнеса за високите цени на енергоносителите.
За общините също е предвидено финансиране за отопление на училища, детски градини както и за осветление на улиците.