Китай изстреля последния модул на своята космическа станция ”Tiangong”. Това е последната стъпка в амбициозната космическа програма на Пекин, съобщават държавните медии, цитирани от АФП.
Модулът, наречен "Mengtian" или "мечтаещ за небесата", беше "изстрелян с ракета Long March 5B от стартовия център Wenchang" на тропическия остров "Xuntian"в Китай, съобщи държавната телевизия CCTV.
"Mengtian" е третият и последен основен компонент на Т-образната космическа станция "Tiangong". Той извежда в орбита редица авангардни научни съоръжения, включително "първата в света космическа система за студен атомен часовник", съобщи държавната информационна агенция "Xuntian".
"Ако успеят, студените атомни часовници ще формират най-точната система за време и честота в Космоса, която не би трябвало да загуби нито една секунда за стотици милиони години", казва Джан Вей, изследовател от Китайската академия на науките, пред "Xuntian", съобщи БНР.
Пекин планира да изстреля космическия телескоп "Xuntian" през следващата година.
Китай инвестира значително в космическата си програма, за да настигне космически сили като Русия и САЩ. В рамките на предишни мисии Пекин приземи марсоход на Марс и изпрати сонди на Луната.
Китай е изключен от Международната космическа станция (МКС) от 2011г., тъй като Съединените щати забраниха на НАСА да си сътрудничи с Пекин.
"Tiangong" означава "небесен дворец". Той ще функционира в продължение на около десетилетие и ще бъде домакин на различни експерименти при почти нулева гравитация. Тя е подобна на съветската станция "Мир", която обикаляше около Земята от 80-те години на миналия век до 2001г.