България не е неутрална държава. Страната ни подкрепя санкциите срещу Русия и като част от ЕС страната ни е част от страните, подкрепили създаването на специален фонд, чрез който се осъществява финансирането на военни сделки за Украйна.
Това заяви пред Българското национално радио Найденов, министър на отбраната през 2013-2014 г.
Найденов отбеляза като плюс на проекта за решение за предоставяне на въоръжена помощ за Украйна, дебатиран в парламента, това, че народните представители не се фиксират върху конкретно въоръжение или оръжейни системи или платформи.
"Второ - изисква се преди да бъде внесено конкретно предложение преглед и оценка от страна на Министерски съвет на възможностите на българската армия. Трето - дава се възможност, паралелно с предоставянето на въоръжение и бойна техника, да се ускори процесът на превъоръжаване на българската армия, ако разговорите и консултациите със западните ни съюзници се увенчаят с успех. От това зависи доколко и в каква степен можем да получим компенсиращи оръжейни системи", допълни той.
По думите му риск да се увеличи дефицитът в отбранителните ни способности съществува, ако не се намери вариант да се компенсира предоставеното на Украйна въоръжение и оръжейни системи.
Той даде пример със Словакия, която предостави на Киев своите зенитно-ракетни системи, част от системата за ПВО и това беше заместено с разполагането у тях на системи "Пейтриът" от Нидерландия и Германия.
"Те не стават собственост на Словакия, но осигуряват противоракетната и противовъздушната отбрана, докато Словакия добие собствени", допълни той.
Найденов посочи и още два варианта - кръгови сделки, каквито се осъществяват между Гърция и Германия, както и трети вариант - след предоставяне на въоръжение на Украйна да се стартират процедури по закупуване на ново, като финансирането може да е през фондове на ЕС, НАТО или на отделна страна членка.