Проруската хакерска групировка KillNet атакува общо 14 интернет страници на български институции, сред които са: Президентството, Конституционния съд, различни министерства, банки и мобилни оператори. В събота организацията направи невъзможен достъпа и до Държавната агенция "Разузнаване".
В официалния си канал в Телеграм хакерите обявиха, че това е акция по повод Деня на военното разузнаване в Русия. Под техен обстрел са били и страниците на разузнаването в Полша, Румъния, Молдова и Естония.
Атаката е продължила 15-20 минути, което означава, че не са инвестирали повече от 100 евро за това. Пред БНР киберспециалистът Ясен Танев обясни: "Има ясно заявено криминално поведение, но това не е повод за гордост, а за срам." Все още броят на атаките, които се извършват от България към света, спрямо тези, които се извършват към нас, е много несиметричен, поясни той.
Танев посочи, че ние атакуваме 10 пъти повече навън, отколкото атакуват нас. Според него това не е, "защото имаме кибер армия, занимаваща се с престъпления, а просто нивото на кибер хигиена в държавата и бизнеса е толкова ниско, че отглеждаме зомби мрежи, които се използват за престъпления."
Специалистът изтъкна, че това е нещо, на което трябва да се реагира, защото можем да бъдем атакувани и от собствената ни територия. Като най-притеснително от случилото се в събота, експертът обяви паралелното сканиране на портове, защото това е проверка за въвеждане или кражба на данни.
Притеснителното според Танев е, че един домашен компютър може да се превърне от някоя групировка в зомби за извършване на киберпрестъпления. Това може да се случи чрез сваляне на пиратски софтуер или незащитени файлове.
Танев е категоричен: "Киберсигурността в България е един разграден двор. Може да се проникне по-лесно, отколкото през границата ни с Турция. Има развитие, но държавната администрация има нужда от помощ – от бизнеса, от университетите и от различни организации".