НОВИНИ


Явор Колев разобличи твърденията на София инт Велд, че програмата ”Пегас” се използва за незаконни цели

2 3374 08.11.2022
Явор Колев разобличи твърденията на София инт Велд, че програмата ”Пегас” се използва за незаконни цели
Явор Колев БГНЕС

Експертът по киберсигурност Явор Колев разобличи твърденията на евродепутатката София инт Велд, че софтуерната програма ”Пегас” се използва за шпионски и незаконни цели на територията на ЕС.


Според изказване на Велд малко по-рано, България и Кипър са нещо като разпределителни точки за този софтуер. Люксембург предоставя възможност на разработчиците на програмите да извършват финансови дейности, Ирландия им осигурява благоприятни финансови условия, Малта е станала дом за собствениците на дружества за разработка на такъв софтуер, като им дава ”златни” паспорти (гражданство срещу инвестиции - бел. кор.).

 

По нейните думи най-големите нарушения са установени в Гърция, Унгария, Полша и Кипър. Според нея с използването на такива програми се създава зона на беззаконие, защото в Европа липсват достатъчно правила. Необходим е европейски надзор, а Европол трябва да разследва случаите на политическа злоупотреба с подобни програми.

 

“Пегас” е софтуер, който се инсталира на мобилни устройства и се използва за подслушване, обясни експертът по киберсигурност Явор Колев.

 

"Този софтуер се продава от израелската държава на правоохранителни агенции по цял свят. Няма нищо незаконно в това, когато се използва от правоохранителни агенции. Когато попадне в държави с по-специфични режими, какъвто е тоталитарния, те биха могли да бъдат използвани от техните правоохранителни служби за нарушаване на правата на гражданите им или по-специално на опозицията им".

 

"За страните от ЕС, такава опасност няма, защото правоохранителните агенции се контролират от обществото, парламентите и т.н. За една демократична държава това е съвсем нормално", категоричен е Колев.


"Всички служби по-света използват подобни софтуери, за да контролират организираната престъпност, тероризма и незаконни действия срещу държавата и обществото. Съвсем нормално е да се използват такива инструменти", допълни той.


"Ако подобен софтуер попадне в ръцете на недобронамерени престъпни групи, той би могъл да бъде използван срещу конкуренции и т.н., но израелската държава много стриктно следи за продажбата на софтуера, за да се разпространява там, където трябва", обясни експертът по киберсигурност.



Констанца Илиева

 


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама