
В близост до уникалния Цирк Балкански, който в момента се намира в Бургас, се издига пясъчен цирк от жонгльори, огнегълтачи, клоуни, акробати и животни. Те са част от Третия международен фестивал на пясъчните фигури.
Текст и снимки: Ju_18



Ако се намирате на море и усилено се чудите как да разнообразите всекидневието, задължително посетете Третия международен фестивал на пясъчните фигури, организиран в Бургас. Зрелището наистина си заслужава пък и едва ли ще останете разочаровани.
На площ от пет декара на територията на бургаския парк „Езеро” в Морската градина и тази година са издигат причудливи форми, статуи и огромни скулптори от пясък. Това е третото издание на фестивала, като тазгодишната тема е „Цирк”. 3300 тона пясък, устойчив на дъжд, в чиято смес има вода и лепило С200, преобразен в 20 скулптури, уникално връща спомените от детството на всеки посетител. Тазгодишните пясъчни фигури пресъздават познати символи и герои от цирковото изкуство и са дело на 22 скулптори от Русия, Украйна, Чехия, Латвия, САЩ, Португалия и България. Българските произведения преобладават, като с нищо не отстъпват на чуждестранните.



Сред най‒забележителните скулптори са илюзионисти, жонгльори и огнегълтачи, забавни весели клоуни, сръчни акробати, ловки факири, весели музиканти, маймуна, караща кола, надупени слончета, скрити мишлета, глави и ръце с карти и множество естетични човешки фигури, които всяко въображение интерпретира по свой си начин.
И тази година особено внимание авторите са обърнали на детайлите. Масторски са ги изваяли късче по късче, така че дори и по‒ненаблюдателният зрител е в състояние да забележи сърчицето на дупето на слона, езичето на ухиления до уши клоун, подсмихващото се изражение на маймуната в състезателната кола.



Друго обаче прави по‒голямо впечатление. Разхождайки се в пясъчния град, посетителите забелязват ориенталски фес върху главата на хипопотам, язден от приветлива маймунка. И, естествено, всички се питат защо хипопотамът трябва да носи тъкмо фес, без видимо да успеят да схванат авторския замисъл.



Друга натрапваща се констатация е, че фестивалът е значителнно по‒беден от предходните си издания, което вероятно се дължи на кризата. Нищо чудно тъкмо тя да не е позволила на повече участници от чужбина да се включат с пясъчните си творения. Това последното обаче може да го установи единствено човек, който е видял и други издания на фестивала и може да ги сравнява.


Иначе „циркът” ще привлича туристи до края на септември. След това фигурите ще бъдат оставени на времето да ги превърне отново в материала, от който са изработени. Специалното осветление придава допълнителен чар на невероятния пясъчен град, за да го наблюдавате и вечер. Така че ‒ побързайте! Струва си ‒ левче за ученици и три за възрастни. Ще ги похарчите за страхотно цирково изживяване!