ЗЗ години от началото на демокрацията. Датата 10 ноември е паметна. На свое заседание през 1989 г. Централният комитет на БКП освобождава Тодор Живков от най-високата длъжност - генерален секретар в партията, разбирай държавата, която той заема цели 35 години.
Всички помнят онзи невярващ и безпомощен поглед на Живков, когато новината за неговото сваляне бе официално обявена и се стовари пред него на партийния форум.
Датата се възприема като начало на прехода на България към демокрация и пазарна икономика, въпреки че еднопартийната система на БКП, която продължава да е единственият ръководен фактор в държавата, е премахната едва на следващата година, а първите реални икономически реформи са предприети 15 месеца след пленума.
Промяната не се случва ей така. Предшествана е от идването на Михаил Горбачов на власт в Съветския съюз, където започва процес на "перестройка". Това оказва въздействие и върху останалите социалистически страни, които са членове на Организацията на Варшавския договор и Съвета за икономическа взаимопомощ. България, не без основание сочена за един от най-верните сателити на СССР по онова време, също обявява курс към преустройство на съществуващата в страната обществено-политическа и икономическа система.
33 години по-късно равносметката за страната и народа ни е плачевна. За този период се родиха олигарсите, процъфтя корупцията, а мафията се настани в управлението. Преходът не се случи така, както милиони си мечтаеха. А битката да справедливост и правова държавата продължава и до днес.