НОВИНИ


След Нидерландия и Швеция ни реже за Шенген?

3 4072 14.11.2022
След Нидерландия и Швеция ни реже за Шенген?
Шведски парламент

Предложението на шведското правителство за приемане на България, Румъния и Хърватия в т.нар. Шенгенско споразумение вероятно ще бъде отхвърлено от парламента в Стокхолм. Причината е, че социалдемократите и шведските демократи не са съгласни със състоянието на борбата с корупцията и организираната престъпност в тези страни.


Това означава, че Нидерландия няма да е единствената страна в ЕС и Шенген, която няма да даде съгласието си на очакваното в началото на декември гласуване по въпроса, съобщи "Дневник". Трите страни имат подкрепата на Европейския парламент и позитивни сигнали от Европейската комисия. Но национални правителства могат да спрат процеса.


Авторитетното издание "Дагенс Нюхетер" и шведската обществена телевизия SVT съобщиха за този развой на събитията, позовавайки се на депутати в парламента в Стокхолм. Ардалан Шекараби, говорител по правните въпроси на Социалдемократите, каза, че "според нас трябва да изхождаме от шведските национални интереси", казва той и SVT коментира, че това сочи към първото поражение на правителството в Риксдага.


Шекараби напомня, че критики за корупцията и организирана престъпност се съдържат в последните два доклада на Европейската комисия за върховенството на закона.


"Имаме нужда от инструменти за борба с престъпността и предотвратяването ѝ, както и добър контрол над това кой влиза и излиза от страната ни", допълва той и припомня за случаи на експлоатация на работници от България и Румъния в страната. "Въпросът не е маловажен. На практика това би означавало да свалим контрола над влизането и излизането от Швеция.".


Всекидневникът "Дагенс Нюхетер" съобщи в петък, че несъгласие с разширяването на Шенген има в правната комисия на парламента. Адам Мартинен, член на комисията от групата на Шведските демократи, казва: "Що се отнася до външната политика и когато става дума за въпроси, свързани с проблемите на ЕС, Шведски демократи ще действат според собствената си политика, която сме обявили предварително. Няма да се чувстваме ограничени от това, че в Тидьо се споразумяхме по други сфери". Принципната позиция на Шведски демократи е, че правото на отделните държави в ЕС да засилват граничният контрол трябва да се уважава, а не да се отслабва.

 


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама