Магистратът водел "своя война" и имал опасения за следващия доклад на ЕК.
Проектозаконът за съдебната власт няма да реши нещата, а ще ни върне назад, обяви по НТВ председателят на Върховния административен съд Константин Пенчев, според когото в него няма нито общи критерии, нито централизиране на общото оценяване при избора на магистрати. Като член на ВСС Пенчев се борел за засилване правомощията на висшите магистрати, но в закона нямало такова положение.
Не може съдебна реформа да се прави само със съдебната власт, тя трябва да се прави от всички, оповести К. Пенчев. В момента с този лош закон се връщаме в 2007 година. Конкурс трябва да се прави за дадено място, а не за този, който има най-добрата автобиография. Максимална прозрачност, за да бъдат пресечени пътищата на корупцията при избор на магистрати, поиска председателят на ВАС. Причината за недоверието на хората към съдебната власт у нас била бавното правораздаване, но за да стане то бързо и ефективно, трябвало да има идеи, капацитет, желание, настойчивост и категорични правила, които да стимулират младите, които започват работа в съдебната система. Тогава нямало да има корупция, бавене на дела и несвършена работа.
Това е „моята война", каза магистратът, който поиска в следващия доклад да не се прави констатация „толкова могат". Изводът в доклада на ЕК бил, че у нас няма капацитет, което ужасявало Пенчев, който имал опасения за следващия доклад.