Човешката фантазия да дълбае все по-дълбоко в мизерията на законодателната практика – това е полицейщина, облечена чрез законодателно решение една вакханалия. Тук имаме брутална, ядрена тактическа ”бомба, пусната над Херсон” – нещо, което дори Путин не си позволява да направи в отношенията в един конфликт.
Това мнение изрази пред БНР Стефан Манов от Тулуза, Франция, член на Обществения съвет към ЦИК, относно гласуваните на среднощно заседание на парламентарната правна комисия промени в Изборния кодекс, които доведоха до остър конфликт в парламента. Манов следи изборното законодателство и изборния процес от 2009 година насам.
Как дългата нощ на промени в изборното законодателство прерасна в скандала на деня
Целта е "да се всее ступор, да се предизвика парализиране, демонстрация на сила", обобщи той. По думите му, с поправките в ИК е била потъпкана години работа на НПО сектора.
"Има една игра между политическите сили, която слиза на доста мрачно ниво, като че ли за последно", подчерта Стефан Манов в предаването "Преди всички".
Прави впечатление обаче огромната подготвеност в подложените на гласуване текстове – текстове между първо и второ четене, за което имаше срок само една седмица, отбеляза Манов.
"Търсен е ефектът на блицкриг. Това е документ, който е подготвян седмици, месеци. Очевидно това не е писано между двете четения."
Аргумент за закриването на Обществения съвет към ЦИК няма, уточни Стефан Манов, който е член на този съвет и винаги е определял гражданското участие там като "камъче в обувката".
Аргументът, че избирателната активност зависи от технологията, е несъществен, категоричен е той.