“Целта ми е да покажа, че онези правителства, които нарушават правата на хората, като се позовават на името на исляма, злоупотребяват с исляма” - Ширин Ебади, иранска юристка и защитничка на човешките права, носителка на Нобелова награда за мир.
6:2. Така завърши вчерашният мач между Англия и Иран в Група В от Световното първенство по футбол в Катар. Докато трите лъва доминираха терена на Мондиал 2022 г., на трибуните триумфира свободата.
Жените на Иран - онези, които протестират по улиците на цялата страна след смъртта на Махса Амини - младото момиче, пребито от моралната полиция и починало в затвора заради неподходящо облекло. Протестите продължават повече от два месеца, а властите залагат на насилие и репресии, за да ги потиснат. Без успех.
Докато властта в Техеран се тресе от несигурност, а мнозина се питат дали Иран ще се промени отвътре след поредната вълна от демонстрации, по трибуните на стадионите в Катар празнува свободата да бъдеш жена.
Законът в Иран забранява на жените да присъстват по стадионите. Това стана факт след Ислямската революция през 1979 г., но заради натиск от ФИФА в крайна сметка Техеран допусна някои жени до стадионите през 2018, 2019 и 2021 г. И към момента обаче жени не се допускат до футболните стадиони в Иран.
Много от футболните фенове по трибуните носят тениски с девиза, превърнал се в символ на протестите в Иран: "Жена, живот, свобода". Други пък носят тениски с имена на жени, убити от иранските сили за сигурност по време на демонстрациите през последните седмици.
В 22-ата минута от мача срещу Англия от трибуните на стадиона се разнесе името на Махса Амини - препратка към възрастта на младото момиче, убито от полицията в Техеран. Скандирането бързо заглъхна и беше заменено от "Иран".
The courage Iranian women have demonstrated in #IranRevolution is exemplary. An Iranian woman holds Iran’s national flag during #FIFAWorldCup England/IR match. Displaying Iran’s national flag has been declared ILLEGAL by Qatar’s fascist regime.@dohanews pic.twitter.com/JHa93stkAT
— Reza Behrouz (@RBehrouzDO) November 21, 2022
Световното първенство в Катар, само на кратък полет през Персийския залив от Иран, се очерта като сборна точка за политическата мобилизация на Иран.
Протестиращите дори призоваха ФИФА да забрани на Иран да се състезава в турнира заради ограниченията за жените на футболните стадиони и репресиите на правителството. Въпросът дали да подкрепят националния отбор раздели иранците. Сега мнозина гледат на подкрепата за иранския отбор като на предателство към младите жени и мъже, които са рискували живота си по улиците.
Докато химнът звучеше над международния стадион Халифа в Катар, играчите на Иран свиха устни, наведоха глави и сключиха рамене. Погледите им казваха нещо - че те и семействата им скоро може да платят висока цена.
Това, което направи тази проява на смелост от страна на иранските играчи толкова мощна, е, че те бяха подложени на огромен натиск да стоят настрана от революцията в Иран, която според правозащитни групи е довела до повече от 450 убити и повече от 15 000 арестувани.
Beautiful. In solidarity with the incredible courage and resilience of the women of Iran.pic.twitter.com/ccsqXSdubO
— Jon Stewart (@jonstewart) November 21, 2022
Звездата на отбора, Сардар Азмун, се изказа активно за протестите онлайн. Две бивши футболни звезди дори бяха арестувани за подкрепа на движението. Играчите на Иран не пяха заедно с националния си химн преди мача с Англия.
Иранското правителство от своя страна се опита да насърчи гражданите да подкрепят своя отбор срещу традиционните врагове на Иран.
Наблюдатели отбелязват, че играчите вероятно са изправени пред натиск от правителството да не застанат на страната на протестите. Иранският президент Ебрахим Раиси призова правителството си да се подготви за потенциални проблеми.
Iran International, финансираният от Саудитска Арабия новинарски канал на фарси, който отразява силно иранската опозиция, съобщи, че властите в Катар са забранили на репортерите му да присъстват на Световното първенство под натиска на Иран.
Иран играе срещу Съединените щати на 29 ноември - спорен двубой, който последно се случи на Световното първенство през 1998 г. във Франция.
Джесика Вълчева