Венецианската комисия казва, че е удачен подхода, който сме избрали, а именно съдия временно да изпълнява функцията на прокурор и след като приключи наказателното разследване срещу главен прокурор или негов заместник отново да се върне като съдия. Комисията не вижда правен и конституционен проблем с този подход.
Това каза зам.-министърът на правосъдието Емил Дечев по NOVA NEWS.
„Комисията ни препоръчва холистичен подход в ограничаване абсолютната власт и правомощия на главния прокурор. Това означава да направим промени в Наказателно-процесуалния кодекс, но и в Закона за съдебната власт”, каза той.
„В два доклада на Венецианската комисия ни препоръчват да намалим броя на гласовете за предсрочно освобождаване на главния прокурор, когато той е извършил тежко нарушение на правилата или системни нарушения, или е уронил престижа на съдебната власт”, каза Дечев.
Според него, препоръката на комисията е удачна. „Главният прокурор е един от органите, които трябва да провеждат наказателната политика на държавата, поради което е нормално той да има и отчетност. В случай че не изпълнява своите задължения да има и възможност за търсене на отговорност. Един от начините за търсене на тази отговорност е това предсрочно освобождаване”, бе категоричен той.
Няма опасност политиците да диктуват на съдебната власт кой да е прокурора, заяви Дечев. Заместник-министърът почерта, че комисията е изключително авторитетен орган на Съвета на Европа.