Съветът на ООН за правата на човека реши да назначи независимо разследване на кръвопролитните репресии срещу демонстранти в Иран, предават световните агенции.
Преди това върховният комисар на ООН за правата на човека Фолкер Тюрк призова режима в Техеран да прекрати "непропорционалното" използване на сила при потушаването на протестите. Те започнаха по повод смъртта на млада жена в затвор на нравствената полиция на 16-ти септември.
По думите на Тюрк в Иран има "нова криза с правата на човека" със 14 хиляди арестувани, вкл. деца. Все още Техеран не е е отговорил на искането за международна инспекция.
В началото демонстрациите бяха за права на жените, но впоследствие прераснаха в политически и искания за смяна на ислямския режим и сваляне на върховния духовен водач аятолах Али Хаменей.
Назначената от правозащитната агенция на ООН комисия ще събира доказателства за нарушения от страна на иранските власти в хода на протестите. Представителят на Техеран на заседанието в Женева Хадиджех Карими предварително обвини западните държави, че използват Съвета на ООН за правата на човека, за да нападат Иран и окачестви действията им като "ужасяващи и позорни".
На заседанието Китай до последно настоява за промени в статута на бъдещата комисия. Китайският делегат твърди, че текстът на предложението е "преобладаващо критичен" към Иран. Германия и Исландия внесоха предложение в 47-членния Съвет предложение за разследване на случващото се в Иран. То бе подкрепено с 25 гласа. Против гласуваха представителите на шест страни - Армения, Венецуела, Еритрея, Китай, Куба и Пакистан. 16 страни се въздържаха.
Доказателствата, които са събрани преди подобна мисия на ООН за Сирия, са използвани за съдебно преследване в Германия на бивш сирийски служител, който е обвинен във военни престъпления, припомниха осведомителните агенции.