Плановете за разполагане на елементи на противоракетната отбрана в България и Турция засега не предизвикват изострена реакция от страна на Русия, смята „Гласът на Америка”.
Пентагонът е близо до постигане на споразумение с България или Турция за разполагане на тяхна територия на радари, които ще бъдат способни да проследят траекторията на балистични ракети, изстреляни от Иран, съобщава вестник Вашингтон Пост, отбелязва Агенция Фокус. Освен това САЩ работят активно и в Близкия изток. В Израел вече функционира радар, обслужван от американските военни. Вашингтон разчита, че ще може да разположи още един такъв радар на територията на някоя от държавите в Персийския залив.
В средата на юни на заседание на сенатската комисия по въоръжени сили, министърът на отбраната Робърт Гейтс заяви, че Иран е в състояние да атакува Европа (или американските военни обекти на територията на европейски страни) с помощта на стотици ракети. Той се позова на данни от американското разузнаване, според които, ако се стигне до иранска атака, тя няма да бъде под формата на изстрелване на една-две междуконтинентални балистични ракети, а на стотици ракети със среден и малък радиус на действие. Аналогични изводи бяха положени в основата на новата програма на САЩ за ПРО, за чието разработване обяви през септември президентът Барак Обама. Според замисъла на нейните архитекти, тя ще бъде от мрежов тип, т.е. по-малко уязвима и способна да противодейства на балистични ракети от всякакъв тип, покривайки по-голяма територия от системата, която САЩ започнаха да изграждат при президента Джордж Буш.
Плановете за разполагане на елементи на противоракетната отбрана в България и Турция засега не предизвикват изострена реакция от страна на Русия, какъвто бе случаят с изграждането на позиционния район на ПРО в Чехия и Полша или възможното разполагане на ракети-прихващачи в Румъния, отбеляза „Гласът на Америка”.