Присъединяването на България към Шенген до края на тази година остава основен приоритет. Страната ни е доказала, че е надежден партньор, който е готов да води диалог с всички държави-членки за приемането ни в Шенгенското пространство.Това каза зам.-министърът на външните работи Костадин Коджабашев на редовния брифинг пред журналисти в МВнР.
Костадин Коджабашев каза, че продължава работа "по всички фронтове за постигане на решение, което да се отнася за България, Румъния и Хърватско. Нарочна комисия констатира, че липсват проблеми по отношение прилагане на условията на шенгенското законодателство и констатират, че държавата ни е готова."
Очаква се да се проведе допълнителна мисия в София и в генералното ни консулство в Истанбул. След оценка, екипът от експерти на ЕК потвърди, че България отговаря на условията на шенгенското законодателство. На 16-ти ноември ЕК призова Съвета на Европейския съюз да вземе решение за присъединяване към Шенген. България и Румъния не само изпълняват изискванията, но и значително са засили цялостното законодателство във всичките му измерения. Коджабашев посочи: "продължаваме и дипломатическите усилия за постигане на положително решение. ЕК също напълно ни подкрепя в този процес. Имаме положителни новини от Швеция, след като Шведската социалдемократическа партия подкрепи официално присъединяването на България и Румъния към Шенген. Водим диалог с Нидерландия на най-високо политическо ниво.“
Коджабашев засегна и темата за среща на министрите на външните работи на страните членки на НАТО в Букурещ. Основният фокус на срещата бе върху военната агресия на Русия в Украйна. Министър Милков е потвърдил силната подкрепа на България за Украйна, а също и предоставянето на военна помощ. Министрите на външните работи са направили съвместно заявление, в което е подкрепена готовността за съдействие на Украйна.
Коджабашев заяви, че са били обсъдени "предизвикателствата, произтичащи от Китай. Посочено е било, че НАТО не разглежда Китай като противник. Външните министри са обсъдили общите заплахи пред сигурността, Черно море и Западните Балкани.“
Следващата тема, на която обърна внимание зам.-министърът касае ОССЕ под председателството на Полша. "Отново основна тема на срещата ще бъде агресията на Русия в Украйна. В рамките на заседанието министрите ще обсъдят кризите в ОССЕ, перспективите за възстановяване на доверието между страните членки.“
Коджабашев коментира и бедствието на италианския остров Иския: "По информация на нашето посолство в Рим вследствие на свлачище на остров Иския 7 души са загинали, 13 ранени, 5 в неизвестност. Една от жертвите е българска гражданка, която притежава италианско гражданство Николинка Ганчева Благоева. Италианската страна е оказала пълно съдействие за транспортиране на тялото на българската гражданка. В района е обявено извънредно положение, продължават дейностите по издирване на хората.“
Последната тема, която засегна зам.-министърът е Република Северна Македония. "На 25-ти ноември тази година официално беше открита новата сграда на Българския културно-информационен център в Скопие, участваха министрите на културата, народни представители, дипломати и общественици от двете държави. В новите помещения беше представена изложбата "Заедно две“. В Скопие се проведе и 22-то заседание на съвместната историческа комисия“, в заключение каза Коджабашев.