В Словакия депутатите отложиха планирания вот на недоверие с два дни срещу правителството на малцинството, съобщават световните агенции. Тази отсрочка дава възможност на министър-председателя Едуард Хегер да намери подкрепа или да договори друга алтернатива, включително предсрочни избори.
Предсрочният вот преди редовните избори през 2024г. може да повлияе на подкрепата на Словакия за Украйна, особено ако доведе на власт водещата в проучванията лява опозиция, която критикува военната помощ, която Братислава оказва на Киев.
Коалицията, която е оглавявана от Хегер, пое властта в Словакия преди две години. Тя беше отслабена след напускането на един от партньорите през м. септември. Ако вотът на недоверие мине, това не означава незабавно разпускане на правителството, но ще повлияе негативно на водената от него политика.
Хегер вече претърпя провал в опитите си да спечели подкрепа от словашките депутати за проектобюджета на страната за 2023г., който включваше нови разходи за облекчаване на ефекта от растящите цени на енергията за домакинствата и бизнеса. Опозиционни партии, включително либералната "Свобода и солидарност", която напусна управляващата коалиция през септември, внесоха предложението за вот на недоверие, след като обвиниха правителството, че не е направило достатъчно, за да помогне на хората да се справят с растящите енергийни цени.
Оттеглянето на доверието от страна на "Свобода и солидарност" дойде след месеци на противоречия между нейния председател и вече бивш министър на икономиката Рихард Сулик и лидерът на партията на Хегер "Обикновени хора и независими личности" Игор Матович, който е и финансов министър.
Необходимо е противниците на правителството да осигурят поне 76 гласа в 150-членния словашки парламент, за да свалят от власт премиера Едуард Хегер. Според него правителството трябва да оцелее предвид очакваният скок на цените на енергия през м. януари, след като изтече периодът на фиксирани тарифи.
При падане на правителството президента на Словакия Зузана Чапутова ще бъде изправена пред избора дали да го остави на власт за известно време или да назначи нов, вероятно технократски кабинет. По думите на лидера на опозиционната лявоцентристка партия "Смер - Социална демокрация" Роберт Фицо единственото решение на кризата са предсрочни избори в началото на 2023г.