Европейският съюз постигна ключово споразумение за реформа в политиката спрямо климатичните промени. Това е част от амбициите на общността да намали въглеродните емисии и да инвестира в екологични технологии. Споразумението има за цел да ускори този процес.
Постепенно премахване на безплатните квоти за индустриите е една от мерките, които са насочени именно към овладяване на емисиите от горива в секторите на строителството и пътния транспорт, посочва се в изявление на Европейския парламент.
Системата за търговия с емисии (ETS) е от ключово значение за постигане на целта за намаляване с 55 процента на емисиите на CO2 до 2030 г. спрямо нивата от 1990 г.
“Току-що постигнахме споразумение за най-големия закон за климата, договарян някога в Европа“, каза германският евродепутат Петер Лизе, който ръководеше преговорите по законопроекта.
Производителите на електроенергия и тежките замърсители, обхванати от ETS, ще трябва да ограничат замърсяването си с 62 процента до края на десетилетието, 1 процент повече от това, което Европейската комисия първоначално предложи.
Отпадъците ще бъдат обхванати от схемата от 2028 г., с потенциални дерогации до 2030 г.
Споразумението също така налага всички приходи, генерирани от пазара на въглеродни емисии, да бъдат изразходвани за действия в областта на климата.
Преговарящите обаче не успяха да въведат отстъпки за защита на износа, твърдейки, че те биха се оказали несъвместими с правилата на Световната търговска организация. Вместо това на 27-те държави от ЕС ще бъде предоставено правото да отделят приходи за подпомагане на компании, изложени на риск да бъдат ощетени от постепенното премахване на безплатните квоти.