Депутатите от ГЕРБ, ДПС и БСП отхвърлиха предложението на ”Продължаваме промяната” утре да бъде изслушан председателя на Централната избирателна комисия (ЦИК) дали наложените от трите партии промени в Изборния кодекс в крайна сметка не правят машинното гласуване невъзможно.
Депутатът от "Продължаваме промяната" Калина Константинова е формулирала въпроса така: "Дали ЦИК има готовност да произведе избори с настоящите технически устройства, наличните принтери и нов вид хартия, отговаряща на новите изисквания, включително необходимостта от перфорации за прегъване и откъсване".
Повод за въпроса са приетите от ГЕРБ, ДПС и БСП промени, че вотът от машинното гласуване вече няма да се отчита според данните и протоколите от устройствата, а от хартиените разписки, които отново ще бъдат броени ръчно. Това е поводът политици често да казват, че всъщност вече има два вида хартиено гласуване, а машините са превърнати в обикновени принтери. Формално ГЕРБ, ДПС и БСП наричат разписките от машините машинни бюлетини, защото гласуваха, че хартията вече трябва да е по-дебела, да е има специални защити (каквито имат и бюлетините, отпечатвани от Българската народна банка), да се прегъва и подпечатва.
Константинова посочи, че са правени опити да се вземе становище от ЦИК по гласуваните от ГЕРБ, ДПС и БСП промени, но избирателната комисия е решила да не изпраща такова. Причината е, че там решенията се взимат с мнозинство от две трети от членовете (общо 15), а представителите на ГЕРБ, ДПС и БСП не позволяват това. Депутатът от "Продължаваме промяната" припомни обаче, че в становище на БНБ по темата пише, че "подобна защитена хартия може да бъде осигурена в рамките на до осем месеца". Още по темата четете тук
"Създава изключително притеснение, че на следващи избори, ако са предсрочни и скорошни, ще се озовем на избори с хартиена бюлетина", заключи Калина Константинова.
Очевидно ЦИК се крие и не желае да отговори на въпроси как ще обезпечи изборите
Миналата седмица парламентарната правна комисия с гласовете на ГЕРБ, ДПС и БСП очаквано отхвърли ветото на президента върху промените в Изборния кодекс. Последните стъпки към прекрояването на изборните промени депутатите ще направят в последния си работен ден преди празниците - в петък (23 декември).