Минимална работна заплата в размер на 780 лв. от 1 януари, предлага министърът на труда и социалната политика на Министерския съвет. Това е с едва 10 лв. повече от идеята на служебния кабинет. Синдикатите не са доволни и настояват за минимум 830 лв.
След срещата между държавата, работодателите и синдикатите, социалният министър ще предложи минималната заплата от догодина да бъде 780 лв. Предложението на правителството е за 770 лв.
"Изцяло изчиства и компенсира в момента инфлация, която е 16,9%. Ние считаме, че с този размер, освен компенсиране и изпреварващо увеличение, създаваме условия за функционирането на обществените системи и няма да допринесе този размер за увеличаване на инфлацията", каза служебният министър на труда и социалната политика Лазар Лазаров.
Синдикатите предлагат от януари минималната заплата да стане 780, вместо 710 лв, както е сега, но от юли 2023г., да има ново увеличение до 830 лв. А базата да не са предходните 12 месеца, а първите 6 месеца от годината, в която ще се актуализира.
"Ние не приемаме периода, който министерството на труда цитира, а именно 2021 година, като база, а смятаме, че първото полугодие е по-адеквато и тя е налична в хода на процедурата", заяви Пламен Димитров от КНСБ.
Увеличението с 10 лв. на минималната заплата ще струва 50 млн. лв. на бюджета. Затова държавата не предлага по-висока минимална заплата, докато в парламента партиите се състезаваха за ставка около 850 лв. От КТ "Подкрепа" разчетоха предложението за увеличение с 10 лв така:
"Смятаме, че тази стъпка на Министерски съвет показва непостоянство. Само преди месец Лазаров заяви, че като служебно правителство нямат право да предопределят за следващата година, когато няма да управляват и че този проект се поставя, в момент, в който в НС беше гласуван закон, с който минималната заплата е значително по-висока", заяви Ваня Григорова от КТ "Подкрепа".