СССР 1991 г. На Червения площад в Москва мъж раздава листовки на преминаващите граждани. Те ги взимат и понечват да прочетат какво е написано, но се оказва, че това са бели листове. „Защо ни се подиграваш, като ни даваш листове, на които нищо не пише?“- ядосано питат те. „Какво да пише, като и така всичко е ясно“, - отвръща мъжът.
На 25 декември 1991 г. Съюзът на съветските социалистически републики (СССР) престава да съществува. Президентът Михаил Горбачов обявява независимостта на 15-те доскорошни републики.
Преди това да се случи в страната започват терористични актове, чиято цел е да сплашат хората и да дестабилизират ситуацията. Първо е взривен вагон на Москва-Баку – загиват 11 души, много са ранени. След това е предизвикан пожар след взрив отново във влак, тръгнал от Москва. Загиват 17 души, а над 20 са тежко пострадали.
По същото време избухва голям пожар в хотел „Ленинград“ в Санкт Петербург. Заради закъсняла намеса на пожарните екипи и лоша организация загиват 17 гости, 8 огнеборци и двама милиционери.
Слува се и пуч, в който военни и комунисти се опитват да върнат СССР в предишния вид. Народът се опълчва и превратът не успява.
От САЩ, където живее по това време Александър Солженицин пише за случващото се в Съветския съюз: Това е краят. Това е разпадът, който не можеше да не се случи. Той се усещаше, виждаше се и дори няма нужда от коментар. Злото приключва.
Но дори Солженицин не успява да съзре фалшивото в дълго очакваната промяна. С „демократизирането“ на нова Русия се захванаха КГБ, организираната престъпност и корумпирани кадри от висшия партиен ешалон. Заграбени под формата на приватизация бяха най-големите предприятия и цали отрасли на икономиката и промишлеността. Ченгета и олигарси заграбиха най-богата страна в света, превръщайки я в една от най-корумпираните и със стандарт на живот на 87-мо място.
За да избегне социалното напрежение, което вече се изливаше по площади и улици, режимът на Путин прибягна до последния, крайния вариант: започна войната срещу Украйна. Започна и да заплашва света с ядрена катастрофа.
Но и на тази мракобесна страница се вижда краят.
Преди дни горя гордостта на Кремъл – единственият руски самолетоносач „Адмирал Кузнецов“. Има пострадали. Само няколко руски източници обаче съобщиха, че огънят е избухнал заради груби грешки по време на ремонтни дейности. Истината е, както коментира бившият офицер от флота А. Кочетов, че част от работниците и екипажа са били пияни до козирката. Това е разпад, смята той.
Вчера пожар изгори 20 възрастни в нелегален старчески дом в руския град Кемерево.
Това сгромолясване на една велика доскоро сила върви „по план“, както се изрази неотдавна писателят Виктор Ерофеев и допълни: Русия е мъртва!
Защо е важно навръх Коледа да си припомним тези неща? Защото моделът на българския преход бе конструиран и проведен по руски образец. Ченгета и олигарси завладяха България и я докараха до днешното дередже – последна по всичко в ЕС и първа по корупция и смъртност. На това ще се сложи край. Процесът на изживяване на мутренския модел е необратим. Не е бърз, колкото ни се иска, но е необратим.
Пожарът и пияните работници на „Адмирал Кузнецов“ само трасират пътя към едно зло нещо, което е на път към моргата.
Много лоша новина за тези, които вият да се върне стария режим и да съчетаят комунизма с откраднатите милиони от населението: няма да стане. Превратът е обречен.
Емил Азар
Честито Рождество Христово!