Превенцията кибератаките са актуализации на устройството и браузера, пачовете, които са вид дупки, които да се запълнят. Бисквитките съдържат чувствителна информация. Чрез обикновена уязвимост каквато е кроссайт скриптинга, с едно кликване върху коментар, могат да изтекат всички бисквитки и сесии и да се даде достъп до акаунта.
Това каза по НоваНюз Атанас Благоев от Българска Асоциация на Сертифицираните Етични Хакери.
"Групата "Анонимните" казаха, че имат контрол върху камерите в Кремъл. Стана скандал, а любопитна беше датата на видеозаписите - 4 март, месец преди да се публикува съобщението. Това означава, че са имали достъп доста по-рано", припомни той. Според него е много трудно да се каже откъде точно идва хакерската атака, защото обикновено става дума за хиляди адреси.
Мирослав Стефанов пък споделя, че словреден софтуер се доставя най-често през имейл или чрез фишинг атаки. "На всеки 10 секунди се доставя криптовируса, чрез който се иска откуп. Над 70% от случаите е свързано с финансови искания.
Първите няколко месеца кибератаките надскочиха с 42% тези от миналата година. Войната между Русия и Украйна е и онлайн. Групата, която атакува нас "Килнет", показа, че може да бъде много сериозна. Инструментите им за дидос атаки - когато не можем да достъпим определен сайт, показват, че по-сериозно трябва да се гледа на тях, освен това разширяват постоянно състава си", посочи той.
По думите му една от големите кибератаки е била срещу Български пощи. "На този етап не сме готови и подготвени за кибератаки, но това може да се промени, ако държавата организирано противодейства. Вероятно кибератаките ще бъдат подновени с по-голяма сила", прогнозира Стефанов.