”Дунавското хоро може да стане лукс” - тази шокираща новина чух по Нова тв. Значи не ни стигат краставиците през зимата, черешите в ранна пролет и посрещането на Нова година във Велинград, та сега и хорото става лукс. Няма шега - организацията ”Музикаутор” предупредила всички общини в страната, че в новогодишната нощ не могат да пускат Дунавското хоро на площада, ако не са си платили авторските права за произведението на Дико Илиев.
Само не ми е ясно еднаква ли е таксата за всички градове или там, където на хорото се хванат повече хора, и плащането ще е по-голямо. То като нищо някой може да е регистрирал и авторски права върху танца по мелодията на Дунавското хоро. Все пак справедливо е този, който тропа хоро, да плаща повече от оня, който само го слуша. Също не е ясно дължи ли такса някой, който в полунощ на Нова година си играе хорото в хола пред телевизора.
А и къде отиват парите от авторските права - у наследниците на Дико Илиев? Или в Министерството на отбраната, защото когато композира прочутото хоро, той е бил на щат в оркестъра на 36-ти пехотен Козлодуйски полк. Както се казва - писането на хора му е било служебно задължение и авторските права остават за работодателя.
Пламен Монтански