И в последния ден на 2022 година въздухът остава наситен с фини прахови частици над допустимите нива. През нощта и призори уредите на Изпълнителната агенция по околна среда са отчели замърсяване над нормата в 9 станции. В Пловдив и Видин концентрацията е най-значителна – повече от два пъти над нормата.
Очаква се тихото време да продължи до 3-4 януари 2023 година – с мъгли в равнините и без осезаем вятър. Има предпоставки замърсяването да се увеличава. В средата на следващата седмица обаче, атмосферната циркулация ще се промени с нахлуването на студен въздух и по-силен вятър, който ще изчисти ниските слоеве на атмосферата и ще облекчи дишането.
Геомагнитна буря е регистрирана през нощта и в ранните часове на последния декемврийски ден. Това показват данните на Националния институт по геофизика, геодезия и география при БАН. Смущението в магнитното поле на Земята ще е активно и през деня.
Според месечната прогноза на института до 3 януари можем да очакваме още такива смущения. След това, бури, причинени от слънчеви изригвания се очакват около 20 и около 25 януари. Магнитните бури могат да причинят главоболие, отпадналост, липса на концентрация и още редица неразположения. Стопроцентова защита срещу тях няма. Според някои специалисти панелните блокове, характерни за голяма част от старите жилищни комплекси, до някаква степен предпазват със своята метална арматура, съобщи Нова телевизия.