На 82-годишна възраст, късно снощи почина Исак Паси, съобщиха на БТА от семейството му.
Ако днес в България трябва да посочим една личност в научния свят, която би могла да замести цяла институция, без съмнение това е проф. д-р Исак Паси. Той е от породата на изчезващите вече могъщи ренесансови духове, казва за него Иван Гранитски.
Проф. д.ф.н. Исак Паси е български философ, изкуствовед и културолог от еврейски произход. Роден е на 13 март 1928 г. в Пловдив, в семейството на юрист. Баща му Соломон Исак Паси е виден пловдивски адвокат, общественик и испански вицеконсул в Пловдив.
Проф. Паси има изключителен принос за приобщаването на българската култура към европейската философско-естетическа и литературна мисъл.
За своето духовно израстване и творческите си стремежи той споделя: "Когато се събудя сутрин, а това става някъде между 3 и 4 часа... преди да стана, нерядко си спомням съдбите на големите."Първото му есе (за Дон Кихот) е публикувано през 1964 г. в сп. "Литературна мисъл". През следващите близо 50 години пише есета, монографии, философски миниатюри, спомени, пътеписи, автобиографични бележки, философски портрети и пр.
Исак Паси е автор на повече от 40 книги. Негово дело като съставителство, обща научна редакция и коментари са над 80 тома със съчинения на велики майстори на духа от цялата човешка история - от античността до XX век. Основоположник е на книгоиздателските поредици "Естетика и изкуствознание" (изд. "Наука и изкуство"), философско-есеистична библиотека в издателство "Георги Бакалов" (Варна), "Класическо наследство" (Университетско издателство "Св. Климент Охридски"), "Философия и човек" (изд. "Захарий Стоянов") и др.
Благодарение на Исак Паси през годините става възможно в България да се появят съчинения на Цицерон и Хораций, Блез Паскал и Артур Шопенхауер, Фридрих Ницше и Густав Льобон, Дмитрий Мережковски и Анри Бергсон, Зигмунд Фройд и Карл Густав Юнг, Мигел де Унамуно и Хосе Ортега и Гасет, Лабрюйер и Вовнарг, Шамфор и Сьорен Киркегор, Йохан Хьойзинха и Владимир Соловьов, Лев Шестов и Николай Бердяев, Томас Ман и много други.
През 2003 г. проф. Паси е удостоен с орден "Стара планина" - първа степен "за фундаменталния му принос в областта на българската философия, естетика и културология, за заслуги към Република България и по повод 75 години от рождението му.
През 2008 г. с указ на президента на Република България проф. д-р Исак Паси е удостоен с орден "Св. Св. Кирил и Методий" - огърлие "за особено значимите му заслуги за развитието на българската философия, естетика и културология и по случай 80-годишнината му.
На 19 март 2008 г. при специална церемония в Зала 1 ректорът на СУ проф. Иван Илчев връчва на проф. Исак Паси най-престижното академично отличие "Почетен знак на Софийския университет с огърлица.