Богоявление е. Това е един от най-големите християнски празници, известен още като Йордановден.
Това е денят, в който Йоан Кръстител кръщава в река Йордан Исус Христос. След тайнството на Богоявление хората видели с очите си християнското триединство на Отец, Дух и Син и започнали да вярват. Затова денят се нарича още Богоявление.
На Йордановден имен ден празнуват всички с имена: Бистра, Богдан, Богдана, Богомил, Божан, Божана, Божидар, Божидара, Бончо, Банчо, Боголюб, Борислав, Борислава, Боян, Бояна, Данка, Данко, Данчо, Найден, Теодосий.
На този ден по традиция навсякъде, където има водоем, се извършва ритуал по хвърляне на богоявленския кръст. Смелчаци се хвърлят във водите, за да го извадят. Смята се, че който пръв го хване ще бъде здрав и всичко ще му спори.
Най-колоритно е леденото Мъжко хоро в Калофер. Традиционното Мъжко хоро, което стана известно по цял свят, ще се извие в Тунджа в 8.00 часа.
Това е сравнително нов обичай, който се провежда във водите на река Тунджа. Традицията се оспорва по ред причини, най-основната от които е липсата на сведения за това, че Мъжкото хоро се корени още по времето на Османската империя. Най-рано той се отнася към 70-те години на миналия век. Подобно отбелязване на празника Богоявление с хоро не е засвидетелствано по времето на Възраждането.
Стотици хора са в Калофер, за да честват Богоявление и рождението на Христо Ботев. България отбелязва 175 г. от раждането на революционера и гениален поет. Очаква се в Калофер да присъстват служебният премиер Гълъб Донев и вицепрезидента Илияна Йотова.