Жителите на едно от най-пищните откъм природни забележителности села в Искърското дефиле - Лакатник, и хора от цялата област ще отбележат Йордановден в ледените води на езерото под емблематичните Лакатнишки скали.
Празникът ще зпочне с тържествената литургия и Велик водосвет, отслужена от отец Константин и отец Стефан, който е родом от селото. Двамата отци изпълняват заедно богослужението, а традиционното ритуално хвърляне на Богоявленския кръст ще се извърши под 20 метров флаг, разположен между скалите над езерото. 20-метровото знаме, което е широко около метър, се поставя с помощта на местни алпинисти.
През последните години събитието в местността събира все по-голяма популярност, въпреки че традицията тук се възражда от няма и десет години.
Илиян Димитров и Мария Лазарова-Илиева, са едни от първите ентусиасти, благодарение на които църковният празник отново заживява по техните земи.
“Идеята дойде спонтанно, в нашето село всички сме християни, разказва Илиян пред ФрогНюз.
“Тази традиция се беше изгубила с годините по време на Комунизма в България.
Разказвали са ни, че първоначално християнският ритуал е бил свързан с хвърляне на кръст в бурните води на река Искър. В пределите на нашето село обаче имаме хубав водоем, водата не е прекалено студена и мястото е удобно като дестинация и проходимост, водата идва директно от пещерата “Темна дупка”, където решихме да направим възстановка на тази вековна традиция.
Първоначално бяхме трима човека, след това започнаха да се включват все повече и повече съмишленици, дори и не само от нашия край и така нещата постепенно започнаха да се разрастват. Миналата година 32-ма човека скочиха за Богоявленския кръст в ледените води на Езерото под Лакатнишките скали, тази година очакваме да сме повече.”, разказва Илиян.
“Имаше една година, в която водата в езерото беше замръзнала и нямаше как да проведем събитието на традиционното място. Наложи се да импровизираме и цялата възстановка на традицията беше изпълнена на река Петренски дол. Но все пак успяхме да проведем целия ритуал в пълния му капацитет, който бяхме рамкирали”, обясни Мария Лазарова пред медията ни.
“Имахме и една безводна година, в езерото нямаше достатъчно вода. Тогава се наложи с помпи да довеждаме вода от река Искър, за което сме благодарни и за съдействието на пожарната.”, допълни Мария.
“Всяка година всички, които са взели участие в ритуала, получават по една тениска с облика на село Лакатник, за да запечатат спомена от празника още по-ярко. За нас Богоявление е традиция, дух, принадлежност", отбелязва Мария.
“Усещането е уникално, съществува много адреналин, но най-важно е да възраждаме християнските ритуали, да накараме все повече млади хора да участват и да се обръщат към традициите на нашите предци”, каза Илиян.
Той сподели, че когато се потопиш във водата не усещаш леденото й докосване като най-вероятната причина за това се крие в адреналина.
“Освен това приятелите, които също са във водата, те топлят отвътре. Когато видиш знамето на България и хубавата природа около теб, не усещаш никакъв студ.”, допълни той.
Подготовката за Богоявление в село Лакатник започва от ранни зори, още по тъмно, когато част от организаторите отиват на мястото да приготвят дърва за огрев, за да има къде да се топлят участниците.
След това започва подготовката на езерото, почистват се водите и местността около тях, за да може когато гостите дойдат, всичко да е изрядно и празникът да бъде достойно почетен.
Констанца Илиева